Najnowszy numer

 • 1/2021

  Herbata, kosmetyki i inne start-upy

  okladka KW 2 2019 min

  Drodzy Czytelnicy!

  Wraz z nadejściem nowego roku pojawiła się nadzieja na zakończenie koszmaru epidemii. Odległa, niepewna i krucha, ale zawsze. My w każdym razie się nie poddajemy, zbieramy i przekazujemy informacje, zarówno te merytoryczne, jak i te lżejszego kalibru.

  Zachęcam do ciekawych, merytorycznych artykułów naszych ekspertów o kontroli zatruć produktami biobójczymi, obowiązkowych i dobrowolnych badaniach produktów kosmetycznych oraz niedocenianym obowiązku notyfikacji CLP. Piszemy również o metodach renowacji zbiorników na substancje chemiczne, a także o pierwszej linii ochrony w przypadku uwolnienia chemikaliów w magazynie („Wanna wychwytowa – pierwsza na ratunek”). Należy też wspomnieć o istotnych zmianach w przepisach ADR, jakie cyklicznie, w latach nieparzystych, pojawiają się w umowie ADR.

  Nanomateriały towarzyszą ludzkości od początku istnienia rasy homo sapiens. Już pierwsze malowidła jaskiniowe naszych przodków sprzed 40 tys. lat były namalowane mineralnymi nanofarbami. Warto zatem przyjrzeć się im bliżej. Tym razem zapraszamy do wglądu w te struktury oczami chemika i naukowca, osoby, która zajmuje się ich badaniem i tworzeniem („Małe jest piękne, czyli nanomateriały oczami chemika”). Czy wiedzą Państwo, że w Chinach, ojczyźnie herbaty, jest więcej jej gatunków niż rodzajów serów we Francji? O fascynującej historii herbaty, jej rodzajach, składzie, sposobach parzenia i wielu innych własnościach piszemy w artykule „Cesarski napar”.

  Każde przedsiębiorstwo miało kiedyś początek, kogoś, kto z pomysłu, idei, a czasem z konieczności, stworzył to, co dziś nazywamy Googlem, Facebookiem czy Biotechem. Dziś modnym słowem dla początkujących firm jest start-up, ale nie każda początkująca firma na takie miano zasługuje. O fascynującym świecie startupowych firm, ich gwiazdach i czarnych owcach, obiecujących początkach i jakże częstych przedwczesnych zgonach mogą Państwo przeczytać w artykule „Start-upy – w krainie jednorożców”. Prawo unijne obejmuje coraz więcej obszarów dotychczas będących w domenach praw krajowych. Jednocześnie czynione są próby jego demokratyzacji, zwiększenia udziału Parlamentu Europejskiego i obywateli UE w stanowieniu prawa. O możliwościach i zasadach bezpośredniego udziału obywateli UE w stanowieniu prawa unijnego oraz dotychczasowych wynikach takich działań dowiedzą się Państwo z artykułu „Długa droga do prawodawstwa w Unii Europejskiej – o stanowieniu aktów ustawodawczych”.

  Zapraszam do lektury!

  Tomasz Gendek
  redaktor naczelny

  Czytaj więcej...

PRENUMERATA

Drodzy Czytelnicy!

Obecne i następne wydania rozprowadzane są wyłącznie w zamawianej subskrypcji (prenumeracie elektronicznej lub prenumeracie papierowej + elektronicznej) – poza numerami towarzyszącymi konkretnym wydarzeniom, wybranym targom i konferencjom.

Jednak wychodząc naprzeciw licznym prośbom Czytelników, podjęliśmy decyzję o możliwości odpłatnego zamawiania poszczególnych pojedynczych numerów w wersji papierowej – zarówno nowych wydań, jak i egzemplarzy archiwalnych (jeśli będą dostępne).

Zapraszamy gorąco do prenumeraty, dzięki której będziemy mogli kontynuować naszą misję.

zamówienie prenumeraty

Zespół redakcyjny

Szanowni Państwo

Kwartalnik Chemiczny Prawo i Wiedza” jest niszowym czasopismem, poświęconym legislacji i nowościom na rynku branż związanych z produktami chemicznymi. Zainteresuje zarówno producentów substancji i mieszanin chemicznych oraz wyrobów, jak i ich importerów, dystrybutorów oraz użytkowników.

Znajdą w nim Państwo najnowsze doniesienia o istotnych nowościach i zmianach w prawie zarówno polskim, jak i europejskim, komentarze prawne oraz porady eksperckie z takich dziedzin jak: REACH, CLP, transport towarów niebezpiecznych (ADR, RID, IMDG, IATA), ochrona środowiska, gospodarka odpadami, eksport i import chemikaliów, produkty biobójcze, kosmetyki, bezpieczeństwo obchodzenia się z produktami chemicznymi oraz wielu innych. Zamieszczamy informacje o zbliżających się wydarzeniach ważnych dla przedsiębiorców, takich jak: targi, konferencje, webinaria, szkolenia i konsultacje w Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA).

Kwartalnik Chemiczny Prawo i Wiedza” wypełnia widoczną na rynku lukę informacyjną, szczególnie w dziedzinie newsów i opracowań prawnych, zbierając w jednym miejscu najważniejsze informacje, zwykle trudno dostępne dla przeciętnego przedsiębiorcy ze względu na ich rozproszenie oraz konieczność poświęcenia dużej ilości czasu na ich zdobycie.

Zapraszamy do prenumeraty i dzielenia się wszelkimi uwagami zarówno co do treści, jak i formy naszego pisma.

Zespół redakcyjny

Konferencje i targi

Tytuł konferencji/targówData i miejscelink
XXIII Sympozjum CHEMIA 2017 Płock, 25 stycznia 2017r. link
5th Annual European Regulatory Conference on Biocides: The Expanding Active Substance Review Brussels, 7 February 2017r. link
ISSA/INTERCLEAN Latin America 2017 Mexico City, Mexico, 22-24 February 2017 link
XVIII Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH Kielce, 1-2 marca 2017 r. link
Environmental Risk Assessment for Plant Protection Products 2017: Scientific Basis for the Best Trigger Harpenden, 22 March 2017 link
Chemometria i metrologia w analityce Poznań 1-3 marca 2017 r. link
XIX Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych EUROLAB Warszawa, 29-31 marca 2017 r. link
Międzynarodowe Targi Opakowań Warszawa, 4-5 kwietnia 2017r. link
In-cosmetics Global Londyn, 4-6 kwietnia 2017r. link
4th World Congress and Expo on Nanotechnology and Materials Science Barcelona, 5-7 kwietnia 2017r. link
5th Annual Eastern Europe Regulatory Conference: Registration of Plant Protection Products Budapest, 11-12 April 2017 link
II Międzynarodowe Targi Bezpieczeństwa Chemicznego CHEM-SAFETY-EXPO Kielce, 26-27 kwietnia 2017 r. link
ISSA / Interclean Europa Środkowo-Wschodnia Warszawa, 26-28 kwietnia 2017r. link
XXIII SYMPOZJUM SPEKTROSKOPOWE FIRMY MS SPEKTRUM Ślesin (koło Konina) 22-24 maja 2017 r. link
VII Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej Warszawa, 9 maja 2017r. link
XXI Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy Kielce, 23-26 maja 2017r. link
13th International Conference on Chemical and Process Engineering Włochy, Milan, 28-31 maja 2017r. link
3rd Annual Prague Biocide Conference: Focus on SMEs - Keeping up with the Progress on Guidance for Biocidal Product Authorisations Prague, 22-23 June 2017 link
Kongres Petrobiznes Paliwa Chemia Gaz Warszawa, 28-29 czerwca 2017r. link
XI Copernican International Young Scientists Conference Toruń, 28-30 czerwca 2017r. link
The Challenges of the EU Cosmetic Regulation: Practical Advice for the Industry Manchester, 11 July 2017 link
The BCPC Congress 2017: European Agriculture and the Regulatory Environment Brighton, 3-4 October 2017 link
Kongres Sepawa Berlin, 18-20 października 2017r. link
4th Annual European REACH Congress: REACH Today and the Challenges Ahead Düsseldorf, 21-22 November 2017 link