Zakończenie dotychczasowej działalności w formie kwartalnej

Drodzy Czytelnicy,

z dniem 1 stycznia 2022 roku kończymy wydawanie Kwartalnika Chemicznego: Prawo i Wiedza w formie kwartalnej. Dotyczy to zarówno prenumeraty elektronicznej, jak i drukowanej. Niebawem dostępna będzie możliwość zakupu wydań archiwalnych w wersji drukowanej oraz elektronicznej.

Zespół redakcyjny
Kwartalnik Chemiczny: Prawo i Wiedza

Administrator

Administrator

poniedziałek, 20 grudzień 2021 10:15

4/2021

okladka KW 2 2019 min

Drodzy Czytelnicy,

na wstępie tego wydania pragniemy złożyć Wam najserdeczniejsze życzenia ciepłych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.
Niech rok 2022 obfituje w sukcesy zawodowe, a informacje – również te legislacyjne – będą zawsze pomyślne i na czas, czego z całą mocą życzymy Państwu i sobie.

Obecny numer dedykujemy otaczającym nas ze wszech stron tworzywom sztucznym. W kwietniu br. Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport o ochronie konsumentów przed szkodliwym wpływem plastiku. O najważniejszychustaleniach kontroli dowiedzą się Państwo w artykule „Szkodliwy wpływ tworzyw sztucznych” autorstwa Magdaleny Skonecznej.Ponadto w bieżącym numerze poruszamy temat dezynfekcji na różne sposoby. Na polskim rynku pojawiają się nowe produkty zapewniające różne metody walki z drobnoustrojami. Warto zatem przyjrzeć się imbliżej, sprawdzając przy okazji cechy idealnego środka dezynfekującego. Większość z nas nie wyobraża sobie świąt bez zapachu barszczu wigilijnego, kompotu z suszonych owoców, makowca czy piernika. Do świata przypraw korzennych zabierze nas Izabela Rychlińska w artykule „Przyprawy korzenne – moc aromatu i zdrowia”.

W dziale Prawo i Gospodarka drukujemy artykuł „Zmowa cenowa. Co to jest i dlaczego jest zabroniona?” autorstwa Sławomira Skupniaoraz ciekawe rozważania Piotra Durawy na temat odpadów plastikowych – „Wielka Pacyficzna”.

W numerze także najświeższe wieści o tym, co dzieje się w legislacji kosmetycznej, biocydowej oraz w ECHA.

Zapraszamy do lektury.

Zespół redakcyjny
Kwartalnika Chemicznego „Prawo i Wiedza”

 

wstep upamietnienie

czwartek, 04 listopad 2021 08:29

3/2021

okladka KW 2 2019 min

Drodzy Czytelnicy,

zapraszamy do lektury kolejnego wydania naszego kwartalnika, w którym będą mogli Państwo przeczytać bardzo ważne informacje na temat bezpieczeństwa opakowań produktów kosmetycznych. Przy okazji poruszone zostały problemy branży kosmetycznej związane z brexitem, choć w świetle bieżących wydarzeń w Wielkiej Brytanii prawdopodobnie nie są one największymi trudnościami, z jakimi przyszło się Brytyjczykom zmierzyć. Na łamach czasopisma odnajdą Państwo dane w zakresie rozporządzenia REACH, gdzie tym razem postanowiliśmy poruszyć aspekt oceny i ewaluacji w kontekście dokumentacji rejestracyjnej, substancji oraz badań. Obok rozporządzenia REACH – swoje miejsce znalazły również najświeższe zmiany do rozporządzenia CLP.

Warto zagłębić się w świat ciekłych kryształów, ponieważ poza ciekawym tekstem, w artykule można również obejrzeć interesujące fotografie, które pozwolą lepiej poznać i zrozumieć poruszany temat. Mamy nadzieję, że ten numer poszerzy Państwa wiedzę w zakresie szeroko pojętego prawodawstwa chemicznego, a e również pozwoli poznać nieznane dotąd kwestie w zakresie nauki i technologii.

Zapraszamy do lektury.

Zespół redakcyjny
Kwartalnika Chemicznego „Prawo i Wiedza”

 

wstep upamietnienie

poniedziałek, 21 czerwiec 2021 08:27

2/2021

okladka KW 2 2019 min

Drodzy Czytelnicy!

O wirusie SARS-CoV-2 wiemy już całkiem sporo. Światowy wysiłek w opanowaniu epidemii nie ma równego w całej dotychczasowej historii ludzkości. I choć nadal do pokonania pandemii wiele nam brakuje, to już widać wyraźne światło, a nawet cztery światła w tunelu. Mamy szczepionki! Szczepionki nie wzięły się jednak znikąd. To owoc ponad 200 lat mrówczej pracy setek wybitnych naukowców, lekarzy i inżynierów. Efektem jest pokonanie wielu chorób, dziesiątkujących kiedyś ludność na wszystkich kontynentach. Będzie zatem o historii szczepionek, o czterech antyjeźdźcach covidowej apokalipsy, czyli porównanie skuteczności czterech dopuszczonych w UE preparatów. Szczepionki i leki w ogóle to także historia chciwości i nieczystych zagrań ludzi patrzących wyłącznie przez pryzmat zysku. Piszemy również o najnowszych trendach związanych z zastosowaniem nanomateriałów nie tylko przy tworzeniu nowoczesnych szczepionek, ale w przemyśle farmaceutycznym w ogóle. Tym tematom poświęcamy największą część będącego w Państwa rękach numeru naszego kwartalnika.

Ponadto jak zwykle głos zabierają nasi eksperci. Szczególnie mocno zachęcam do zapoznania się z założeniami nowej unijnej dyrektywy SUP, ograniczającej ilość plastiku wprowadzanego poprzez przedmioty jednorazowego zastosowania. Ponadto kontynuujemy cykle: poświęcony wprowadzaniu kosmetyków na rynki pozaunijne (tym razem Izrael) oraz toksykologii przydatnej safety assessorom. Przyjrzymy się metodom detekcji niebezpiecznych gazów w magazynach oraz najważniejszym elementom oznakowania produktów biobójczych.

Nowe kompozycje zapachowe opisała safety assessor Michalina Świerczyńska-Kraska, a przewóz towarów ADR w sztukach przesyłek doradca w transporcie materiałów niebezpiecznych Joanna Puchalska-Gad. Nie wyczerpuje to listy publikacji i doniesień, w szczególności najnowszych zmian w prawodawstwie chemicznym, biocydowym i kosmetycznym ani informacji napływających głównie z Europejskiej Agencji Chemikaliów.

Zapraszam do lektury!

Tomasz Gendek
redaktor naczelny

środa, 17 marzec 2021 07:41

1/2021

okladka KW 2 2019 min

Drodzy Czytelnicy!

Wraz z nadejściem nowego roku pojawiła się nadzieja na zakończenie koszmaru epidemii. Odległa, niepewna i krucha, ale zawsze. My w każdym razie się nie poddajemy, zbieramy i przekazujemy informacje, zarówno te merytoryczne, jak i te lżejszego kalibru.

Zachęcam do ciekawych, merytorycznych artykułów naszych ekspertów o kontroli zatruć produktami biobójczymi, obowiązkowych i dobrowolnych badaniach produktów kosmetycznych oraz niedocenianym obowiązku notyfikacji CLP. Piszemy również o metodach renowacji zbiorników na substancje chemiczne, a także o pierwszej linii ochrony w przypadku uwolnienia chemikaliów w magazynie („Wanna wychwytowa – pierwsza na ratunek”). Należy też wspomnieć o istotnych zmianach w przepisach ADR, jakie cyklicznie, w latach nieparzystych, pojawiają się w umowie ADR.

Nanomateriały towarzyszą ludzkości od początku istnienia rasy homo sapiens. Już pierwsze malowidła jaskiniowe naszych przodków sprzed 40 tys. lat były namalowane mineralnymi nanofarbami. Warto zatem przyjrzeć się im bliżej. Tym razem zapraszamy do wglądu w te struktury oczami chemika i naukowca, osoby, która zajmuje się ich badaniem i tworzeniem („Małe jest piękne, czyli nanomateriały oczami chemika”). Czy wiedzą Państwo, że w Chinach, ojczyźnie herbaty, jest więcej jej gatunków niż rodzajów serów we Francji? O fascynującej historii herbaty, jej rodzajach, składzie, sposobach parzenia i wielu innych własnościach piszemy w artykule „Cesarski napar”.

Każde przedsiębiorstwo miało kiedyś początek, kogoś, kto z pomysłu, idei, a czasem z konieczności, stworzył to, co dziś nazywamy Googlem, Facebookiem czy Biotechem. Dziś modnym słowem dla początkujących firm jest start-up, ale nie każda początkująca firma na takie miano zasługuje. O fascynującym świecie startupowych firm, ich gwiazdach i czarnych owcach, obiecujących początkach i jakże częstych przedwczesnych zgonach mogą Państwo przeczytać w artykule „Start-upy – w krainie jednorożców”. Prawo unijne obejmuje coraz więcej obszarów dotychczas będących w domenach praw krajowych. Jednocześnie czynione są próby jego demokratyzacji, zwiększenia udziału Parlamentu Europejskiego i obywateli UE w stanowieniu prawa. O możliwościach i zasadach bezpośredniego udziału obywateli UE w stanowieniu prawa unijnego oraz dotychczasowych wynikach takich działań dowiedzą się Państwo z artykułu „Długa droga do prawodawstwa w Unii Europejskiej – o stanowieniu aktów ustawodawczych”.

Zapraszam do lektury!

Tomasz Gendek
redaktor naczelny

poniedziałek, 14 grudzień 2020 07:45

4/2020

okladka KW 2 2019 min

Drodzy Czytelnicy!

Pandemia trzyma nas w żelaznym uścisku pracy i nauki zdalnej. Trochę już do tego się przyzwyczailiśmy, ale nie całkiem… Jednak życie, również to zawodowe, toczy się dalej. No i pojawiła się nadzieja na skuteczną szczepionkę – jej wynalezienie ogłosił parę dni temu farmaceutyczny gigant, firma Pfizer wraz z niemieckim BioNtec. Jednak to nie koniec COVID- 19 – wirusów nie można zabić. Pisze o tym Joanna Adamska.

Wszyscy korzystamy z kosmetyków, zarówno do higieny, jak i do poprawienia wyglądu. Ale co tak naprawdę jest kosmetykiem? I czy kosmetyk dla dorosłych jest dobry także dla dzieci? O tym zagadnieniu piszą dr Iwona Białas (Co jest, a co nie jest kosmetykiem – jak uniknąć pomyłek?) oraz dr Kamil Jurowski (Kosmetyki dla dzieci poniżej trzech lat, cz. 3). A ponadto w bieżącym numerze polecamy: „Oznakowanie produktów detergentowych dla konsumentów” – tekst o tym, co można z etykiety wyczytać i dlaczego informacje te są tak ważne dla nas. Szczególnie w kontekście wyników przeprowadzonej w 2019 roku kontroli Inspekcji Handlowej, i opublikowanych w tym roku przez UOKIK.
Koniec roku przynosi sporo zmian – i to dość gruntownych. Ustalony ostatecznie szablon karty charakterystyki (rozp. Komisji (UE) 2015/830) nie utrzymał się długo i już od 1 stycznia czekają nas zmiany. O tym traktuje artykuł Natalii Kaczorowskiej pod znamiennym tytułem „MSDS – festiwal zmian”.

Ponadto kontynuujemy publikacje poświęcone wprowadzaniu kosmetyków do obrotu na rynkach pozaunijnych – w bieżącym numerze kraje ASEAN – obszar Azji Południowo-Wschodniej. Walka z pandemią to nie tylko szczepionki, istotna jest też prewencja, choć niestety nie wszyscy się do niej stosują. Najwięcej kontrowersji budzinakaz noszenia maseczek. I  o maseczkach, a konkretnie o karach za ich nienoszenie, piszemy w dziale prawnym. Aby nie było tak poważnie, mamy dla Państwa doskonały artykuł o emocjach i ich wyrażaniu. Tekst Piotra Durawy „Emotki, emoji, buźki, czyli o graficznej formule komunikatów” przy pisaniu e-maili. Pisać czy nie pisać? – oto jest pytanie.

Zapraszam do lektury!

Tomasz Gendek
redaktor naczelny

czwartek, 03 wrzesień 2020 18:23

3/2020

okladka KW 2 2019 min

Drodzy Czytelnicy!

Pandemia niestety nas nie opuszcza, ale życie toczy się dalej – zawodowe i prywatne, a świat idzie naprzód. Wszechobecne zagrożenie spowodowało ogromne zapotrzebowanie na środki dezynfekcyjne. Lawinowo wzrosła sprzedaż produktów, a te należało wcześniej zarejestrować, co okazało się trudne, choć z pomocą przyszły regulacje Urzędu Rejestracji. O perypetiach z tym związanych pisze w artykule „Wpływ pandemii na rozwój sektora produktów dezynfekcyjnych” Dorota Kaczorowska. Temat przewodni dezynfekcji uzupełnia dr Izabela Betlej artykułem opisującym dezynfekujące własności najważniejszej substancji czynnej zalecanej przez WHO do walki z COVID-19 na polu prewencji – etanolem („Etanol jako dezynfektant”). Ponadto o konsekwencjach gospodarczych pandemii i przerwaniu globalnego obiegu logistycznego pisze Piotr Durawa w artykule „O papierze toaletowym i światowej gospodarce po pandemii”.

Czasem brak newsów to już dobry news – szczególnie jeśli chodzi o globalną katastrofę, która, gdyby się wydarzyła (i to całkiem niedawno) obecnie prawdopodobnie nikt nie miałby okazji ani przeczytać tego kwartalnika, ani żadnego innego. „O krok od zagłady, czyli historia z happy endem” – zapraszam do lektury.

Jak przewidzieć własności substancji chemicznej – potencjalnego leku, czy składnika kosmetyku – bez badań laboratoryjnych? Jak odkryć wśród milionów znanych substancji takie, które mogą mieć poszukiwane przez nas cechy bez morderczych badań na zwierzętach? To już jest możliwe, a przynajmniej łatwiejsze. Wspomagają nas w tym metody komputerowego modelowania. Ponadto kontynuujemy cykl poświęcony zasadom wprowadzania produktów kosmetycznych na rynki pozaunijne – w tym numerze słoneczna Australia. Pozostając przy kosmetykach zastanawiamy się, jak ocenić bezpieczeństwo takich produktów pod kątem toksykologicznym? Mają z tym problemy nawet safety assessorzy. Jakie?
O tym pisze dr Kamil Jurowski, toksykolog i safety assessor.

Zapraszam także do śledzenia zmian w przepisach, nie tylko w aktualnościach, ale także w artykule Anny Królak o nowych, restrykcyjnych obowiązkach dla podmiotów wprowadzających do obrotu prekursory materiałów wybuchowych – substancji wcale nie tak niszowych, które mogą służyć nie tylko do różnych celów „cywilnych” w gospodarce, ale i do działań terrorystycznych.

W obszarze prawa zapraszam do lektury artykułu pióra Karoliny Romanowskiej z kancelarii Wardyński i Wspólnicy „Strona internetowa zgodna z RODO”, poświęconego prawnym obowiązkom ochrony danych osobowych na stronach internetowych.

Zapraszam do lektury!

Tomasz Gendek
redaktor naczelny

piątek, 29 maj 2020 08:11

2/2020

okladka KW 2 2019 min

Drodzy Czytelnicy!

Z powodów wiadomych część z nas pracuje zdalnie. Czy tego chcemy, czy nie, sytuacja nas do tego zmusiła – zarówno pracowników, jak i pracodawców. Dla jednych jest to absolutna nowość, wkroczenie na teren dotychczas nieznany, u innych zmieniło się niewiele. Zdążyliśmy już home office pobłogosławić i przekląć. Jednak nadejdzie moment, gdy trzeba będzie powrócić do normalności. Tylko do jakiej? Nic już nie będzie takie samo jak dawniej, czeka nas znów dostosowywanie się do zmienionej rzeczywistości. Właśnie o tym pisze Piotr Durawa — o blaskach i cieniach pracy zdalnej, konsekwencjach nie tylko psychologicznych, ale i ekonomicznych. Zapraszam do lektury.

A ponadto w bieżącym numerze zastanawiamy się, czy każdy produkt, który jest promowany jako kosmetyk jest nim rzeczywiście? I czy powinien nim w świetle przepisów być. O tym piszą Marta Kuberska- Maciejewska („Produkty do stylizacji paznokci. Czy zawsze będą to kosmetyki?”) oraz Daria Rembisz-Błońska („Produkty antybakteryjne – kosmetyki czy produkty biobójcze”.

Usługi doradcze zdobywają na rynku coraz większą renomę i wkraczają w kolejne obszary działalności firm. Doradcy zewnętrzni zastępują poszczególnych etatowych pracowników i całe działy wykonując zadania, które nie są podstawową dziedziną działalności danej firmy. Pomagają sprawniej zarządzać firmą biorąc na siebie część odpowiedzialności za niektóre zadania i przez obniżenie kosztów działalności firmy. Jednak doradca doradcy nierówny. Co należy zrobić, aby doradztwo było rzeczywiście efektywne i korzystne dla firmy? O tym piszemy w artykule „Doradca w firmie — czyli kto?”. Ponadto kontynuujemy publikacje: poświęcone zagadnieniom ISO 14001 w przedsiębiorstwie, omawiającą kosmetyki dla dzieci poniżej 3 lat i o wprowadzaniu kosmetyków do obrotu na rynkach pozaunijnych – w bieżącym numerze Brazylia.

W obszarze prawa zapraszam do lektury artykułów poświęconych prawnym obowiązkom stosowania norm oraz podobieństwom w znakach towarowych „Ile różnic wystarczy, aby obejść plagiat?”.

Zapraszam do lektury!

Tomasz Gendek
redaktor naczelny

piątek, 06 marzec 2020 07:45

1/2020

okladka KW 2 2019 min

Drodzy Czytelnicy!

Świat cyfrowy przenika nas coraz mocniej. Otaczają nas media cyfrowe, dzięki którym pracujemy, kupujemy i podtrzymujemy relacje. Popatrzmy, jaki wpływ mają na nasze decyzje zakupowe, jak z nich korzystamy. A ile rozumiemy z prostych – wydawałoby się – deklaracji na etykietach produktów kosmetycznych? Czy są one dla nas ważne i zrozumiałe, czy wpływają na nasze decyzje zakupowe? Na te i wiele innych pytań chcielibyśmy odpowiedzieć w naszych artykułach – zarówno poprzez analizę źródeł, jak i badania własne autorów.

W internecie można znaleźć każdą opinię, każdą, zdawałoby się najbardziej niedorzeczną, informację podaną jako fundamentalna prawda. Mity, półprawdy i zwykłe kłamstwa są zmorą osób szukających rzetelnych danych. Niestety, w obszarze wiedzy o kosmetykach również. Chcielibyśmy odkłamać nieco ten obszar, przyglądając się prawdom i mitom o najbardziej chyba wyklętej w sieci grupie składników kosmetyków – parabenach.

W bieżącym numerze znajdą Państwo, obok tekstów o mediach elektronicznych, publikacje ekspertów dotyczące kosmetyków wegańskich i wegetariańskich, GMP+ i wdrażania ISO 14001 w przedsiębiorstwie. Polecam artykuł poświęcony nowemu wyzwaniu dla przedsiębiorstw z branży chemicznej – europejskiemu systemowi zgłaszania mieszanin chemicznych, potocznie zwanemu UFI (choć UFI to tylko wierzchołek góry lodowej nowych obowiązków).

Kontynuujemy serie artykułów poświęconych znakowaniu żywności, a także sprzedaży produktów kosmetycznych na rynkach pozaunijnych – dziś Indie, jeden z największych i najludniejszych obszarów. Ponadto jak zwykle duża porcja najnowszych wieści z Europejskiej Agencji Chemikaliów, z obszaru kosmetyków i biocydów.

Zapraszam do lektury!

Tomasz Gendek
redaktor naczelny

środa, 04 grudzień 2019 11:06

4/2019

okladka KW 2 2019 min

Drodzy Czytelnicy!

Herbicydy są znane i stosowane przy uprawie roślin od dawna. Mimo niewątpliwych zalet, budzą także obawy. W szczególności jeden z nich – Roundup (glifosat). I właśnie tej substancji, jej zastosowaniu, działaniu oraz zagrożeniom, jakie niesie poświęciliśmy kilka artykułów w tym numerze. Warto spojrzeć na tę substancję z wielu punktów widzenia: od strony użytkowej, chemicznej, ale też zdrowotnej i ekonomicznej. Jej historia jest bowiem zwierciadłem, w którym odbijają się wszystkie dobrodziejstwa i zagrożenia współczesnego świata, powiązania biznesu z nauką, gospodarki z nowoczesną technologią oraz dbałość o środowisko z pogonią za zyskiem. Zapraszam do lektury.

W grudniu mija 35 lat od najtragiczniejszej w dziejach katastrofy chemicznej. Mimo że było to dawno temu i w odległym kraju, warto przeanalizować, jak do niej doszło i czy historia, której skutki ludzie i środowisko odczuwają do dziś, czegoś nas nauczyła, czy może należy szykować się na powtórkę.

Ponadto kontynuujemy cykl poświęcony wprowadzaniu kosmetyków na rynki pozaunijne – omawiamy największy rynek świata Chiny. Chciałbym także zwrócić uwagę na inne pozycje pisane przez naszych ekspertów, poświęcone kosmetykom (przegląd metod oceny skuteczności układu konserwującego, kontynuacja publikacji „Fakty i mity dotyczące surowców pochodzenia konopnego”) oraz problemom prawnym (m.in. o granicach prywatności w pracy). Piszemy także o produktach biobójczych, transporcie (znów pestycydy) oraz projektowaniu laboratoriów.

W numerze także najświeższe wieści o tym, co dzieje się w legislacji kosmetycznej, biocydowej oraz w ECHA.

Zapraszam do lektury!

Tomasz Gendek
redaktor naczelny

wtorek, 17 wrzesień 2019 06:56

3/2019

okladka KW 2 2019 min

Drodzy Czytelnicy!

Jest grupa substancji stosowanych jako składniki kosmetyków, leków i środków spożywczych, która od lat budzi wiele emocji, a jej status prawny jest na całym świecie (poza nielicznymi wyjątkami) co najmniej niejasny.

Chodzi oczywiście o kannabinoidy i ich pochodne, pozyskiwane z różnych gatunków konopi oraz produkowane syntetycznie: CBD, THC, CBN, CBC oraz wiele innych związków, mających wpływ na organizm poprzez oddziaływanie z odpowiednimi receptorami. Znajdują one coraz szersze zastosowanie zarówno w medycynie, jak i w branżach kosmetycznej oraz spożywczej. Krążą o nich legendy, nie zawsze zresztą pozytywne. Niektórzy przypisują im cudowne niemal własności, np. uśmierzanie bólu czy przywracanie młodości, inni zaś odsądzają je od czci za dozwolone lub częściowo dozwolone stosowanie w celach rozrywkowych.

Jak zwykle prawda leży pośrodku, a w przypadku tak popularnych i coraz mocniej obecnych w naszym życiu substancji najgorsza jest niewiedza. W obecnym numerze przekazujemy podstawowe informacje na temat kannabinoidów, ich podziału, budowy i zastosowania. Chcemy przybliżyć różne punkty widzenia na prawne możliwości ich użycia jako surowców w branży kosmetycznej, a także jako substancji, to chyba nie tajemnica, o działaniu „rozrywkowym”, możliwych do pozyskania we własnym zakresie i o skali tego biznesu tam, gdzie jest to prawnie dozwolone (oczywiście na razie nie w Polsce).

Ponadto proponujemy lekturę innych artykułów naszych ekspertów. Kontynuujemy cykl publikacji o wprowadzaniu towarów paczkowanych do obrotu, a także omawiamy trudniejsze zagadnienia związane z interpretacją niektórych zapisów rozporządzenia REACH, zasady i obowiązki certyfikacji produktów na największym i najbliższym nam rynku pozaunijnym – w Rosji. Publikujemy także dwa artykuły z zakresu bezpieczeństwa pracy – o ocenie ryzyka zawodowego oraz o wypadkach spowodowanych poślizgnięciami.

W dziale prawnym poruszamy temat ochrony patentowej i możliwości uzyskiwania patentów na wynalazki oraz granic prywatności w pracy.

Zapraszam do lektury!

Tomasz Gendek
redaktor naczelny

Strona 1 z 3