Administrator

Administrator

środa, 04 grudzień 2019 11:06

4/2019

okladka KW 2 2019 min

Drodzy Czytelnicy!

Herbicydy są znane i stosowane przy uprawie roślin od dawna. Mimo niewątpliwych zalet, budzą także obawy. W szczególności jeden z nich – Roundup (glifosat). I właśnie tej substancji, jej zastosowaniu, działaniu oraz zagrożeniom, jakie niesie poświęciliśmy kilka artykułów w tym numerze. Warto spojrzeć na tę substancję z wielu punktów widzenia: od strony użytkowej, chemicznej, ale też zdrowotnej i ekonomicznej. Jej historia jest bowiem zwierciadłem, w którym odbijają się wszystkie dobrodziejstwa i zagrożenia współczesnego świata, powiązania biznesu z nauką, gospodarki z nowoczesną technologią oraz dbałość o środowisko z pogonią za zyskiem. Zapraszam do lektury.

W grudniu mija 35 lat od najtragiczniejszej w dziejach katastrofy chemicznej. Mimo że było to dawno temu i w odległym kraju, warto przeanalizować, jak do niej doszło i czy historia, której skutki ludzie i środowisko odczuwają do dziś, czegoś nas nauczyła, czy może należy szykować się na powtórkę.

Ponadto kontynuujemy cykl poświęcony wprowadzaniu kosmetyków na rynki pozaunijne – omawiamy największy rynek świata Chiny. Chciałbym także zwrócić uwagę na inne pozycje pisane przez naszych ekspertów, poświęcone kosmetykom (przegląd metod oceny skuteczności układu konserwującego, kontynuacja publikacji „Fakty i mity dotyczące surowców pochodzenia konopnego”) oraz problemom prawnym (m.in. o granicach prywatności w pracy). Piszemy także o produktach biobójczych, transporcie (znów pestycydy) oraz projektowaniu laboratoriów.

W numerze także najświeższe wieści o tym, co dzieje się w legislacji kosmetycznej, biocydowej oraz w ECHA.

Zapraszam do lektury!

Tomasz Gendek
redaktor naczelny

wtorek, 17 wrzesień 2019 06:56

3/2019

okladka KW 2 2019 min

Drodzy Czytelnicy!

Jest grupa substancji stosowanych jako składniki kosmetyków, leków i środków spożywczych, która od lat budzi wiele emocji, a jej status prawny jest na całym świecie (poza nielicznymi wyjątkami) co najmniej niejasny.

Chodzi oczywiście o kannabinoidy i ich pochodne, pozyskiwane z różnych gatunków konopi oraz produkowane syntetycznie: CBD, THC, CBN, CBC oraz wiele innych związków, mających wpływ na organizm poprzez oddziaływanie z odpowiednimi receptorami. Znajdują one coraz szersze zastosowanie zarówno w medycynie, jak i w branżach kosmetycznej oraz spożywczej. Krążą o nich legendy, nie zawsze zresztą pozytywne. Niektórzy przypisują im cudowne niemal własności, np. uśmierzanie bólu czy przywracanie młodości, inni zaś odsądzają je od czci za dozwolone lub częściowo dozwolone stosowanie w celach rozrywkowych.

Jak zwykle prawda leży pośrodku, a w przypadku tak popularnych i coraz mocniej obecnych w naszym życiu substancji najgorsza jest niewiedza. W obecnym numerze przekazujemy podstawowe informacje na temat kannabinoidów, ich podziału, budowy i zastosowania. Chcemy przybliżyć różne punkty widzenia na prawne możliwości ich użycia jako surowców w branży kosmetycznej, a także jako substancji, to chyba nie tajemnica, o działaniu „rozrywkowym”, możliwych do pozyskania we własnym zakresie i o skali tego biznesu tam, gdzie jest to prawnie dozwolone (oczywiście na razie nie w Polsce).

Ponadto proponujemy lekturę innych artykułów naszych ekspertów. Kontynuujemy cykl publikacji o wprowadzaniu towarów paczkowanych do obrotu, a także omawiamy trudniejsze zagadnienia związane z interpretacją niektórych zapisów rozporządzenia REACH, zasady i obowiązki certyfikacji produktów na największym i najbliższym nam rynku pozaunijnym – w Rosji. Publikujemy także dwa artykuły z zakresu bezpieczeństwa pracy – o ocenie ryzyka zawodowego oraz o wypadkach spowodowanych poślizgnięciami.

W dziale prawnym poruszamy temat ochrony patentowej i możliwości uzyskiwania patentów na wynalazki oraz granic prywatności w pracy.

Zapraszam do lektury!

Tomasz Gendek
redaktor naczelny

środa, 12 czerwiec 2019 10:58

2/2019

okladka KW 2 2019 min

Drodzy Czytelnicy!

W tym roku weszła w życie nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która wprowadziła nowe zasady zbiórki odpadów. Domowa segregacja stanie się jeszcze trudniejsza i wymagająca większej wiedzy, uważności, a przede wszystkim miejsca. O zasadach i zaletach selektywnej zbiórki odpadów pisze Marta Jachorska, specjalista ds. ochrony środowiska w Interseroh Polska.

Zachęcamy także do lektury artykułu Anny Oborskiej i Agnieszki Sobkowiak o pożytkach ze zrzeszania się i działania w stowarzyszeniach branżowych. Niezwykle ważny temat, gdyż w dobie ogromnego szumu medialnego, lobbingu i utrudnionego dostępu do informacji tylko prężne i wyspecjalizowane organizacje mogą zadbać o interesy, szczególnie małych i średnich, przedsiębiorstw.

Kontynuujemy cykl poświęcony zasadom wprowadzania kosmetyków do obrotu poza Unią Europejską, tym razem omawiamy dość egzotyczny rynek kosmetyków w Korei Południowej. Natomiast w nawiązaniu do poprzedniego numeru, poświęconego nadchodzącemu cały czas, choć na razie formalnie odwleczonemu brexitowi, proponujemy artykuł na temat możliwych zawirowań i ich konsekwencji dla branży produktów biobójczych.

Polecamy także artykuły naszych ekspertów, m.in. o przyszłości nanozłota oraz zakazie imitacji produktów spożywczych. W dziale Prawo i Gospodarka drukujemy artykuł na temat prawnej odpowiedzialności za produkt niebezpieczny pióra Ewy Rutkowskiej i Julii Łokaj z kancelarii KRK oraz ciekawe rozważania Piotra Durawy na temat zasadności uczestnictwa w targach branżowych w dobie nieograniczonej komunikacji internetowej.

Zapraszam do lektury!

Tomasz Gendek
redaktor naczelny

środa, 13 marzec 2019 05:37

1/2019

okladka KW 1 2019a

Drodzy Czytelnicy!

W 2019 r. czeka nas wydarzenie bez precedensu w historii Unii Europejskiej – brexit. W artykułach na kolejnych stronach opisujemy związane z nim niewiadome, analizujemy konsekwencje i koszty. Również wejście w życie nowej ustawy o kosmetykach wpłynie wyraźnie na cały sektor, szczególnie w zakresie sprawdzania poprawności dokumentacji, deklaracji marketingowych oraz wdrożenia dobrych praktyk produkcyjnych. Na obecny rok ECHA zapowiedziała szereg kontroli we wszystkich krajach UE i EOG. Kontrole te mają na celu przede wszystkim sprawdzenie wypełnienia przez firmy obowiązków rejestracyjnych. Spodziewane są także nowe zatwierdzenia substancji czynnych w produktach biobójczych, a co za tym idzie konieczność rejestracji europejskich wielu grup tych produktów.

W bieżącym numerze znajdą Państwo, obok tekstów poświęconych brexitowi, szereg publikacji ekspertów dotyczących bezpieczeństwa produktów (system RAPEX, transport baterii, podpałki do grilla – sezon tuż-tuż). W dziale „nauka i technologia” przeglądowe artykuły o wprowadzaniu wyrobów medycznych, bezpieczeństwie paracetamolu oraz nanozłocie. Ponadto duża dawka aktualności legislacyjnych i gospodarczych (nowość, mam nadzieję, że przypadnie Państwu do gustu).

Nasz kwartalnik zmienia się zarówno graficznie, jak i merytorycznie. Od bieżącego numeru wydajemy go w odświeżonej szacie oraz z nieco zmienionym układem treści. Co ważne: od tego numeru czasopismo można prenumerować także jako wydanie elektroniczne (PDF) lub elektroniczne + papierowe, a za całość zapłacić w wygodnym systemie płatności on-line bezpośrednio z banku lub kartą poprzez bezpieczny system płatności PayU z komputera, tableta lub telefonu. Zapewnia to ekspresowy dostęp do elektronicznego aktualnego wydania, jak i do wydań archiwalnych.

Zapraszam do lektury!

Tomasz Gendek
redaktor naczelny

czwartek, 20 grudzień 2018 07:55

4/2018

okladka 4 2018 small

Drodzy Czytelnicy!

Rok 2018 dobiega końca. Był to czas obfitujący w zmiany w obszarze chemikaliów – zarówno poważne i znaczące, jak i drobne, wynikające z powziętych wcześniej legislacji. Uchwalono lub przesłano do uchwalenia kilka istotnych ustaw i rozporządzeń unijnych. Zakończył się ostatni z przewidzianych rozporządzeniem REACH okresów przejściowych na rejestrację substancji, kontynuowano program przeglądu substancji czynnych w biocydach oraz prace nad nową ustawą kosmetyczną.

Zespół redakcyjny „Kwartalnika Chemicznego” starał się trzymać rękę na pulsie i odpowiednio wcześniej informować o najistotniejszych dla branży zmianach na łamach pisma. Mamy nadzieję, że nasze wysiłki przynoszą efekty.

Pragnę w imieniu całej redakcji oraz wszystkich autorów złożyć Państwu najserdeczniejsze życzenia Wesołych Świąt oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.

Niech rok 2019 obfituje w sukcesy zawodowe, a informacje – również te legislacyjne – będą zawsze pomyślne i na czas, czego z całą mocą życzę Państwu i sobie.

W imieniu Redakcji „Kwartalnika Prawo i Wiedza”

Tomasz Gendek
redaktor naczelny

wtorek, 09 październik 2018 05:11

3/2018

3 2018 okladka

Drodzy Czytelnicy!

Mimo upałów i wakacji parlamentarzystów we wszystkich krajach Unii Europejskiej, miniony kwartał obfitował w ciekawe wydarzenia.

31 maja minął ostatni z trzech zaplanowanych rozporządzeniem REACH terminów rejestracji substancji. Oczywiście nie zakończyło to funkcjonowania samego rozporządzenia, którego zakres wykracza dużo dalej niż akt rejestracji substancji importowanych bądź produkowanych na terenie UE. Wraz z upływem ostatniego terminu przyszedł czas na podsumowanie. W artykule „Podsumowanie rejestracji REACH 2010–2018”, przedstawiamy pierwsze statystyki opublikowane przez ECHA.

Chcielibyśmy Państwu zaprezentować perspektywy dla sektora kosmetycznego po wejściu w życie nowej ustawy kosmetycznej w opinii Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego. W dziale poświęconym branży kosmetycznej zapraszamy do lektury eksperckich artykułów, poświęconych barwnikom w farbach do włosów oraz dobrowolnemu znakowaniu kosmetyków zgodnie z zasadami ECOCERT. Zaczynamy także cykl artykułów o wprowadzaniu produktów kosmetycznych na rynki pozaunijne – w bieżącym numerze jeden z najbardziej perspektywicznych kierunków: Arabia Saudyjska.

Z tematów dotyczących produktów biobójczych polecamy artykuł poświęcony przygotowaniom firm do BPR oraz kontynuujemy temat rejestracji produktów biobójczych według zharmonizowanych zasad europejskich. W zakresie substancji i mieszanin zamieszczamy artykuł dotyczący oznakowania świec oraz artykuł o nowościach w przepisach dla produktów aerozolowych.

W dziale transportowym część 2 artykułu porównującego zasady transportu drogowego (ADR) i transportu kolejowego (RID) oraz tekst poświęcony kontrolom drogowym podczas przewozu materiałów niebezpiecznych.

Ponadto mamy dla Państwa szereg aktualności z ECHA oraz aktualności z branży biocydowej oraz nowy dział, poświęcony aktualnościom kosmetycznym „KOSMOWIEŚCI”.


Zapraszam do lektury!


Tomasz Gendek
redaktor naczelny

wtorek, 03 lipiec 2018 09:25

2/2018

KW 2 2018 okladka L

Drodzy Czytelnicy!

Pierwsze półrocze obfitowało w istotne zmiany legislacyjne związane przede wszystkim z branżą kosmetyczną. Prace nad nową ustawą o kosmetykach wreszcie nabrały tempa i aktualnie ustawa została skierowana do sejmu.

Minął też ostatni termin rejestracji substancji, dla najniższych tonaży, zgodnie z rozporządzeniem REACH, nie oznacza to, że sam akt prawny przestał obowiązywać. Na statystyczne podsumowanie wyników rejestracji w ujęciu krajowym i europejskim musimy jeszcze nieco poczekać, niemniej będziemy Państwa informować na naszych łamach nie tylko o wynikach rejestracji, ale także o kolejnych zamierzeniach ECHA w odniesieniu do substancji chemicznych.

Pojawiły się także nowe, bardziej restrykcyjne, ograniczenia dla metanolu w zał. XVII do rozporządzenia REACH, o czym wspominamy w aktualnościach.

W europejskim programie przeglądu produktów biobójczych zatwierdzono nowe substancje, co oznacza konieczność rejestracji europejskich dla nowych grup biocydów.

W bieżącym numerze poruszamy tematy związane z suplementami diety oraz dodatkami do żywności i aktywnymi substancjami będącymi składnikami produktów żywnościowych. Rozpoczynamy także serię artykułów opisujących zasady dobrowolnej certyfikacji produktów kosmetycznych, która staje się coraz to bardziej popularna. a według niektórych konsumentów wręcz obligatoryjna.

Polecam eksperckie artykuły dotyczące ograniczeń i zakazów we wprowadzaniu do obrotu niektórych substancji chemicznych na mocy załącznika XVII do rozporządzenia REACH oraz zasad zgłaszania wyrobów medycznych do europejskich jednostek kompetentnych. W zakresie transportu towarów niebezpiecznych omawiamy certyfikację opakowań ADR oraz porównania wymagań związanych z transportem ADR a RID.

Spełniamy oczekiwania naszych Czytelników i od następnego numeru „Kwartalnik” będziemy oferować także w prenumeracie elektronicznej. Szczegóły już niebawem na naszej stronie internetowej.


Zapraszam do lektury!


Tomasz Gendek
redaktor naczelny

środa, 11 kwiecień 2018 06:38

1/2018

okladka KW 1 2018 WWW min

Szanowni Państwo!


Chciałbym podziękować za pozytywny odbiór naszego „Kwartalnika” w ubiegłym roku, za ciepłe przyjęcie na targach i konferencjach oraz wsparcie, które motywowało nas do jeszcze większego wysiłku. Chcemy poszerzać zakres tematyczny naszych publikacji, mając na uwadze zebrane opinie i uwagi, których nie brakowało w trakcie bezpośrednich spotkań.

W roku 2018 prawdopodobnie będzie sporo zmian legislacyjnych w różnych dziedzinach związanych z wprowadzaniem produktów do obrotu. Branżę kosmetyczną czekają gruntowne zmiany, związane z planowanym wprowadzeniem nowej ustawy o kosmetykach, a także nowych standardów oceny produkcji. W tym roku kończy się też termin ostatniej przewidzianej rozporządzeniem REACH rejestracji substancji chemicznych. Spodziewane są także nowe zatwierdzenia substancji czynnych w produktach biobójczych, a co za tym idzie konieczność rejestracji europejskich wielu grup tych produktów. Nie możemy także zapominać o czekającej nas rewolucji w zakresie ochrony danych osobowych w postaci europejskiego rozporządzenia RODO, które na razie niesie więcej niewiadomych niż odpowiedzi. To tylko niektóre (najgorętsze) tematy legislacyjne w branży, o których będziemy pisać w bieżącym roku. Z pewnością w obliczu tych zmian – a przecież rok się dopiero zaczął – tematów nam nie zabraknie.

W bieżącym numerze znajdą Państwo dużą dawkę aktualności legislacyjnych z zakresu substancji i mieszanin chemicznych (REACH), m.in.: projekt nowych stawek opłat za udzielanie zezwoleń, nowości w wykazie substancji SVHC oraz w załączniku XVII oraz kolejną (ostatnią już) część porad przy rejestracji substancji.

Polecamy: eksperckie artykuły dotyczące zasad unieważniania i odnawiania pozwoleń na obrót produktami biobójczymi, tworzenia dokumentacji dla produktu kosmetycznego, omówienie bezpieczeństwa stosowania nanosrebra w kosmetyce i medycynie oraz rozważania na temat potencjalnie niebezpiecznego dla zdrowia pacjentów podobieństwa opakowań leków, a także wiele innych tematów.


Zapraszam do lektury!


Tomasz Gendek
redaktor naczelny

wtorek, 05 grudzień 2017 16:14

4/2017

okladka KW 4 2017 www

Drodzy Czytelnicy!


Rok 2017 obfitował w wiele istotnych zmian legislacyjnych, zarówno w obszarze chemikaliów, jak i pokrewnych dziedzin: biocydów, kosmetyków, wyrobów medycznych. Pojawiło się także wiele nowych przepisów, istotnych dla funkcjonowania przedsiębiorstw. Staraliśmy się je dla Państwa gromadzić, opisywać i komentować.


W ciągu minionego roku, począwszy od numeru 1/2017, zamieściliśmy cykl artykułów poświęconych funkcjonowaniu rozporządzenia REACH, które w tym roku obchodziło 10-lecie uchwalenia. Zaczęliśmy od opisania historii powstania tego rozporządzenia, kolejnych etapów jego wdrażania oraz podsumowania zmian, jakie za jego sprawą dokonały się w branży chemicznej. W dwóch kolejnych numerach wypowiadali się przedsiębiorcy bezpośrednio zaangażowani w wypełnianie obowiązków rozporządzenia: producenci, importerzy i dalsi użytkownicy, oceniając wpływ REACH na swoje firmy i rynek.


Dziś, kończąc cykl poświęcony 10-leciu REACH, chcemy przedstawić Państwu niezwykle ciekawe i odmienne opinie dwóch ważnych organów powiązanych bezpośrednio z rozporządzeniem REACH: Biura ds. Substancji Chemicznych oraz Punktu Konsultacyjnego ds. REACH i CLP.


W „Kwartalniku” poruszamy ciekawy temat wprowadzania produktów chemicznych, w szczególności kosmetyków i detergentów, do sieci handlowych. Są to nowe wymagania, jakie mogą pojawiać się w odniesieniu do posiadania przez producenta chcącego wprowadzić produkt na półki sieciowe standardów BRC CP, IFS HPC lub ISO 22716.


Kontynuujemy cykle: poświęcony rejestracji substancji w 2018 r. (REACH), omawiający bezpieczny obrót lekami w hurtowniach farmaceutycznych, oznakowanie produktów kosmetycznych oraz przybliżający przepisy GHS na świecie – tym razem w Rosji. Zapraszamy również do lektury pierwszej części artykułu poświęconego przewozowi towarów niebezpiecznych – bardzo ważnego, choć często niedocenianego elementu obchodzenia się z chemikaliami w łańcuchu dostaw.


Doświadczenia na zwierzętach (czy to w celach naukowych, czy edukacyjnych) zawsze budziły i nadal budzą szereg kontrowersji zarówno etycznych, jak i prawnych. Wokół tego tematu powstało sporo mitów, czy wręcz kłamstw, powtarzanych przy wielu okazjach i w odniesieniu do różnych branż i dziedzin – przemysłu kosmetycznego, farmaceutycznego czy też świata nauki. Prof. Marek Wieczorek, członek Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach, przybliża temat wykorzystywania zwierząt w nauce i omawia związane z tym kontrowersje.


Ponadto znajdą Państwo artykuły prawników, poświęcone nowym przepisom, związanym z zatrudnianiem cudzoziemców i prawom autorskim.


Zapraszam do lektury!


Tomasz Gendek
redaktor naczelny

wtorek, 22 sierpień 2017 15:46

3/2017

okladka KW PIW no 3 2017 min

Szanowni Państwo!

Mimo pozornie spokojniejszego okresu wakacyjnego, w obszarze, który opisujemy, sporo się dzieje – zmiany w przepisach farmaceutycznych i wprowadzaniu na rynek wyrobów medycznych, nowe pozycje w przeglądzie substancji czynnych w produktach biobójczych, zbliżający się termin kolejnej rejestracji REACH. Niełatwo się w tym wszystkim odnaleźć.

Szczególnie istotne wydają się zmiany związane z funkcjonowaniem aptek, gdyż mogą dotknąć każdego z nas podczas realizacji recepty. Również w ustawie regulującej zasady wprowadzania wyrobów medycznych na rynek dokonano korekt. Czy rozwiązania te będą dla nas korzystne – trudno przewidzieć.

Zapraszamy również do lektury ciągu dalszego cyklu wypowiedzi przedsiębiorców na temat zmian, jakie na przestrzeni 10 lat funkcjonowania dokonały się pod wpływem rozporządzenia REACH i rozważań, jak duży wpływ wywarło ono na branżę chemiczną. Zostając przy tematyce rozporządzenia REACH, kontynuujemy serię artykułów eksperckich, poświęconych zagadnieniom rejestracji substancji oraz prezentujemy nadal trudny temat statusu wyrobów.

Ponadto w numerze znajdą Państwo m.in. wskazówki odnośnie do aktualizacji kart charakterystyki, opisy metodologii skutecznego odstraszania kleszy, omówienie rodzajów dopuszczalnych wartości narażenia zawodowego za granicą, zasady doboru kodów odpadu oraz informacje ekspertów na temat produktów ochrony przeciwsłonecznej.

Zapraszam do lektury!

dr Tomasz Gendek
redaktor naczelny

Strona 1 z 2