Administrator

Administrator

czwartek, 03 wrzesień 2020 18:23

3/2020

okladka KW 2 2019 min

Drodzy Czytelnicy!

Pandemia niestety nas nie opuszcza, ale życie toczy się dalej – zawodowe i prywatne, a świat idzie naprzód. Wszechobecne zagrożenie spowodowało ogromne zapotrzebowanie na środki dezynfekcyjne. Lawinowo wzrosła sprzedaż produktów, a te należało wcześniej zarejestrować, co okazało się trudne, choć z pomocą przyszły regulacje Urzędu Rejestracji. O perypetiach z tym związanych pisze w artykule „Wpływ pandemii na rozwój sektora produktów dezynfekcyjnych” Dorota Kaczorowska. Temat przewodni dezynfekcji uzupełnia dr Izabela Betlej artykułem opisującym dezynfekujące własności najważniejszej substancji czynnej zalecanej przez WHO do walki z COVID-19 na polu prewencji – etanolem („Etanol jako dezynfektant”). Ponadto o konsekwencjach gospodarczych pandemii i przerwaniu globalnego obiegu logistycznego pisze Piotr Durawa w artykule „O papierze toaletowym i światowej gospodarce po pandemii”.

Czasem brak newsów to już dobry news – szczególnie jeśli chodzi o globalną katastrofę, która, gdyby się wydarzyła (i to całkiem niedawno) obecnie prawdopodobnie nikt nie miałby okazji ani przeczytać tego kwartalnika, ani żadnego innego. „O krok od zagłady, czyli historia z happy endem” – zapraszam do lektury.

Jak przewidzieć własności substancji chemicznej – potencjalnego leku, czy składnika kosmetyku – bez badań laboratoryjnych? Jak odkryć wśród milionów znanych substancji takie, które mogą mieć poszukiwane przez nas cechy bez morderczych badań na zwierzętach? To już jest możliwe, a przynajmniej łatwiejsze. Wspomagają nas w tym metody komputerowego modelowania. Ponadto kontynuujemy cykl poświęcony zasadom wprowadzania produktów kosmetycznych na rynki pozaunijne – w tym numerze słoneczna Australia. Pozostając przy kosmetykach zastanawiamy się, jak ocenić bezpieczeństwo takich produktów pod kątem toksykologicznym? Mają z tym problemy nawet safety assessorzy. Jakie?
O tym pisze dr Kamil Jurowski, toksykolog i safety assessor.

Zapraszam także do śledzenia zmian w przepisach, nie tylko w aktualnościach, ale także w artykule Anny Królak o nowych, restrykcyjnych obowiązkach dla podmiotów wprowadzających do obrotu prekursory materiałów wybuchowych – substancji wcale nie tak niszowych, które mogą służyć nie tylko do różnych celów „cywilnych” w gospodarce, ale i do działań terrorystycznych.

W obszarze prawa zapraszam do lektury artykułu pióra Karoliny Romanowskiej z kancelarii Wardyński i Wspólnicy „Strona internetowa zgodna z RODO”, poświęconego prawnym obowiązkom ochrony danych osobowych na stronach internetowych.

Zapraszam do lektury!

Tomasz Gendek
redaktor naczelny

piątek, 29 maj 2020 08:11

2/2020

okladka KW 2 2019 min

Drodzy Czytelnicy!

Z powodów wiadomych część z nas pracuje zdalnie. Czy tego chcemy, czy nie, sytuacja nas do tego zmusiła – zarówno pracowników, jak i pracodawców. Dla jednych jest to absolutna nowość, wkroczenie na teren dotychczas nieznany, u innych zmieniło się niewiele. Zdążyliśmy już home office pobłogosławić i przekląć. Jednak nadejdzie moment, gdy trzeba będzie powrócić do normalności. Tylko do jakiej? Nic już nie będzie takie samo jak dawniej, czeka nas znów dostosowywanie się do zmienionej rzeczywistości. Właśnie o tym pisze Piotr Durawa — o blaskach i cieniach pracy zdalnej, konsekwencjach nie tylko psychologicznych, ale i ekonomicznych. Zapraszam do lektury.

A ponadto w bieżącym numerze zastanawiamy się, czy każdy produkt, który jest promowany jako kosmetyk jest nim rzeczywiście? I czy powinien nim w świetle przepisów być. O tym piszą Marta Kuberska- Maciejewska („Produkty do stylizacji paznokci. Czy zawsze będą to kosmetyki?”) oraz Daria Rembisz-Błońska („Produkty antybakteryjne – kosmetyki czy produkty biobójcze”.

Usługi doradcze zdobywają na rynku coraz większą renomę i wkraczają w kolejne obszary działalności firm. Doradcy zewnętrzni zastępują poszczególnych etatowych pracowników i całe działy wykonując zadania, które nie są podstawową dziedziną działalności danej firmy. Pomagają sprawniej zarządzać firmą biorąc na siebie część odpowiedzialności za niektóre zadania i przez obniżenie kosztów działalności firmy. Jednak doradca doradcy nierówny. Co należy zrobić, aby doradztwo było rzeczywiście efektywne i korzystne dla firmy? O tym piszemy w artykule „Doradca w firmie — czyli kto?”. Ponadto kontynuujemy publikacje: poświęcone zagadnieniom ISO 14001 w przedsiębiorstwie, omawiającą kosmetyki dla dzieci poniżej 3 lat i o wprowadzaniu kosmetyków do obrotu na rynkach pozaunijnych – w bieżącym numerze Brazylia.

W obszarze prawa zapraszam do lektury artykułów poświęconych prawnym obowiązkom stosowania norm oraz podobieństwom w znakach towarowych „Ile różnic wystarczy, aby obejść plagiat?”.

Zapraszam do lektury!

Tomasz Gendek
redaktor naczelny

piątek, 06 marzec 2020 07:45

1/2020

okladka KW 2 2019 min

Drodzy Czytelnicy!

Świat cyfrowy przenika nas coraz mocniej. Otaczają nas media cyfrowe, dzięki którym pracujemy, kupujemy i podtrzymujemy relacje. Popatrzmy, jaki wpływ mają na nasze decyzje zakupowe, jak z nich korzystamy. A ile rozumiemy z prostych – wydawałoby się – deklaracji na etykietach produktów kosmetycznych? Czy są one dla nas ważne i zrozumiałe, czy wpływają na nasze decyzje zakupowe? Na te i wiele innych pytań chcielibyśmy odpowiedzieć w naszych artykułach – zarówno poprzez analizę źródeł, jak i badania własne autorów.

W internecie można znaleźć każdą opinię, każdą, zdawałoby się najbardziej niedorzeczną, informację podaną jako fundamentalna prawda. Mity, półprawdy i zwykłe kłamstwa są zmorą osób szukających rzetelnych danych. Niestety, w obszarze wiedzy o kosmetykach również. Chcielibyśmy odkłamać nieco ten obszar, przyglądając się prawdom i mitom o najbardziej chyba wyklętej w sieci grupie składników kosmetyków – parabenach.

W bieżącym numerze znajdą Państwo, obok tekstów o mediach elektronicznych, publikacje ekspertów dotyczące kosmetyków wegańskich i wegetariańskich, GMP+ i wdrażania ISO 14001 w przedsiębiorstwie. Polecam artykuł poświęcony nowemu wyzwaniu dla przedsiębiorstw z branży chemicznej – europejskiemu systemowi zgłaszania mieszanin chemicznych, potocznie zwanemu UFI (choć UFI to tylko wierzchołek góry lodowej nowych obowiązków).

Kontynuujemy serie artykułów poświęconych znakowaniu żywności, a także sprzedaży produktów kosmetycznych na rynkach pozaunijnych – dziś Indie, jeden z największych i najludniejszych obszarów. Ponadto jak zwykle duża porcja najnowszych wieści z Europejskiej Agencji Chemikaliów, z obszaru kosmetyków i biocydów.

Zapraszam do lektury!

Tomasz Gendek
redaktor naczelny

środa, 04 grudzień 2019 11:06

4/2019

okladka KW 2 2019 min

Drodzy Czytelnicy!

Herbicydy są znane i stosowane przy uprawie roślin od dawna. Mimo niewątpliwych zalet, budzą także obawy. W szczególności jeden z nich – Roundup (glifosat). I właśnie tej substancji, jej zastosowaniu, działaniu oraz zagrożeniom, jakie niesie poświęciliśmy kilka artykułów w tym numerze. Warto spojrzeć na tę substancję z wielu punktów widzenia: od strony użytkowej, chemicznej, ale też zdrowotnej i ekonomicznej. Jej historia jest bowiem zwierciadłem, w którym odbijają się wszystkie dobrodziejstwa i zagrożenia współczesnego świata, powiązania biznesu z nauką, gospodarki z nowoczesną technologią oraz dbałość o środowisko z pogonią za zyskiem. Zapraszam do lektury.

W grudniu mija 35 lat od najtragiczniejszej w dziejach katastrofy chemicznej. Mimo że było to dawno temu i w odległym kraju, warto przeanalizować, jak do niej doszło i czy historia, której skutki ludzie i środowisko odczuwają do dziś, czegoś nas nauczyła, czy może należy szykować się na powtórkę.

Ponadto kontynuujemy cykl poświęcony wprowadzaniu kosmetyków na rynki pozaunijne – omawiamy największy rynek świata Chiny. Chciałbym także zwrócić uwagę na inne pozycje pisane przez naszych ekspertów, poświęcone kosmetykom (przegląd metod oceny skuteczności układu konserwującego, kontynuacja publikacji „Fakty i mity dotyczące surowców pochodzenia konopnego”) oraz problemom prawnym (m.in. o granicach prywatności w pracy). Piszemy także o produktach biobójczych, transporcie (znów pestycydy) oraz projektowaniu laboratoriów.

W numerze także najświeższe wieści o tym, co dzieje się w legislacji kosmetycznej, biocydowej oraz w ECHA.

Zapraszam do lektury!

Tomasz Gendek
redaktor naczelny

wtorek, 17 wrzesień 2019 06:56

3/2019

okladka KW 2 2019 min

Drodzy Czytelnicy!

Jest grupa substancji stosowanych jako składniki kosmetyków, leków i środków spożywczych, która od lat budzi wiele emocji, a jej status prawny jest na całym świecie (poza nielicznymi wyjątkami) co najmniej niejasny.

Chodzi oczywiście o kannabinoidy i ich pochodne, pozyskiwane z różnych gatunków konopi oraz produkowane syntetycznie: CBD, THC, CBN, CBC oraz wiele innych związków, mających wpływ na organizm poprzez oddziaływanie z odpowiednimi receptorami. Znajdują one coraz szersze zastosowanie zarówno w medycynie, jak i w branżach kosmetycznej oraz spożywczej. Krążą o nich legendy, nie zawsze zresztą pozytywne. Niektórzy przypisują im cudowne niemal własności, np. uśmierzanie bólu czy przywracanie młodości, inni zaś odsądzają je od czci za dozwolone lub częściowo dozwolone stosowanie w celach rozrywkowych.

Jak zwykle prawda leży pośrodku, a w przypadku tak popularnych i coraz mocniej obecnych w naszym życiu substancji najgorsza jest niewiedza. W obecnym numerze przekazujemy podstawowe informacje na temat kannabinoidów, ich podziału, budowy i zastosowania. Chcemy przybliżyć różne punkty widzenia na prawne możliwości ich użycia jako surowców w branży kosmetycznej, a także jako substancji, to chyba nie tajemnica, o działaniu „rozrywkowym”, możliwych do pozyskania we własnym zakresie i o skali tego biznesu tam, gdzie jest to prawnie dozwolone (oczywiście na razie nie w Polsce).

Ponadto proponujemy lekturę innych artykułów naszych ekspertów. Kontynuujemy cykl publikacji o wprowadzaniu towarów paczkowanych do obrotu, a także omawiamy trudniejsze zagadnienia związane z interpretacją niektórych zapisów rozporządzenia REACH, zasady i obowiązki certyfikacji produktów na największym i najbliższym nam rynku pozaunijnym – w Rosji. Publikujemy także dwa artykuły z zakresu bezpieczeństwa pracy – o ocenie ryzyka zawodowego oraz o wypadkach spowodowanych poślizgnięciami.

W dziale prawnym poruszamy temat ochrony patentowej i możliwości uzyskiwania patentów na wynalazki oraz granic prywatności w pracy.

Zapraszam do lektury!

Tomasz Gendek
redaktor naczelny

środa, 12 czerwiec 2019 10:58

2/2019

okladka KW 2 2019 min

Drodzy Czytelnicy!

W tym roku weszła w życie nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która wprowadziła nowe zasady zbiórki odpadów. Domowa segregacja stanie się jeszcze trudniejsza i wymagająca większej wiedzy, uważności, a przede wszystkim miejsca. O zasadach i zaletach selektywnej zbiórki odpadów pisze Marta Jachorska, specjalista ds. ochrony środowiska w Interseroh Polska.

Zachęcamy także do lektury artykułu Anny Oborskiej i Agnieszki Sobkowiak o pożytkach ze zrzeszania się i działania w stowarzyszeniach branżowych. Niezwykle ważny temat, gdyż w dobie ogromnego szumu medialnego, lobbingu i utrudnionego dostępu do informacji tylko prężne i wyspecjalizowane organizacje mogą zadbać o interesy, szczególnie małych i średnich, przedsiębiorstw.

Kontynuujemy cykl poświęcony zasadom wprowadzania kosmetyków do obrotu poza Unią Europejską, tym razem omawiamy dość egzotyczny rynek kosmetyków w Korei Południowej. Natomiast w nawiązaniu do poprzedniego numeru, poświęconego nadchodzącemu cały czas, choć na razie formalnie odwleczonemu brexitowi, proponujemy artykuł na temat możliwych zawirowań i ich konsekwencji dla branży produktów biobójczych.

Polecamy także artykuły naszych ekspertów, m.in. o przyszłości nanozłota oraz zakazie imitacji produktów spożywczych. W dziale Prawo i Gospodarka drukujemy artykuł na temat prawnej odpowiedzialności za produkt niebezpieczny pióra Ewy Rutkowskiej i Julii Łokaj z kancelarii KRK oraz ciekawe rozważania Piotra Durawy na temat zasadności uczestnictwa w targach branżowych w dobie nieograniczonej komunikacji internetowej.

Zapraszam do lektury!

Tomasz Gendek
redaktor naczelny

środa, 13 marzec 2019 05:37

1/2019

okladka KW 1 2019a

Drodzy Czytelnicy!

W 2019 r. czeka nas wydarzenie bez precedensu w historii Unii Europejskiej – brexit. W artykułach na kolejnych stronach opisujemy związane z nim niewiadome, analizujemy konsekwencje i koszty. Również wejście w życie nowej ustawy o kosmetykach wpłynie wyraźnie na cały sektor, szczególnie w zakresie sprawdzania poprawności dokumentacji, deklaracji marketingowych oraz wdrożenia dobrych praktyk produkcyjnych. Na obecny rok ECHA zapowiedziała szereg kontroli we wszystkich krajach UE i EOG. Kontrole te mają na celu przede wszystkim sprawdzenie wypełnienia przez firmy obowiązków rejestracyjnych. Spodziewane są także nowe zatwierdzenia substancji czynnych w produktach biobójczych, a co za tym idzie konieczność rejestracji europejskich wielu grup tych produktów.

W bieżącym numerze znajdą Państwo, obok tekstów poświęconych brexitowi, szereg publikacji ekspertów dotyczących bezpieczeństwa produktów (system RAPEX, transport baterii, podpałki do grilla – sezon tuż-tuż). W dziale „nauka i technologia” przeglądowe artykuły o wprowadzaniu wyrobów medycznych, bezpieczeństwie paracetamolu oraz nanozłocie. Ponadto duża dawka aktualności legislacyjnych i gospodarczych (nowość, mam nadzieję, że przypadnie Państwu do gustu).

Nasz kwartalnik zmienia się zarówno graficznie, jak i merytorycznie. Od bieżącego numeru wydajemy go w odświeżonej szacie oraz z nieco zmienionym układem treści. Co ważne: od tego numeru czasopismo można prenumerować także jako wydanie elektroniczne (PDF) lub elektroniczne + papierowe, a za całość zapłacić w wygodnym systemie płatności on-line bezpośrednio z banku lub kartą poprzez bezpieczny system płatności PayU z komputera, tableta lub telefonu. Zapewnia to ekspresowy dostęp do elektronicznego aktualnego wydania, jak i do wydań archiwalnych.

Zapraszam do lektury!

Tomasz Gendek
redaktor naczelny

czwartek, 20 grudzień 2018 07:55

4/2018

okladka 4 2018 small

Drodzy Czytelnicy!

Rok 2018 dobiega końca. Był to czas obfitujący w zmiany w obszarze chemikaliów – zarówno poważne i znaczące, jak i drobne, wynikające z powziętych wcześniej legislacji. Uchwalono lub przesłano do uchwalenia kilka istotnych ustaw i rozporządzeń unijnych. Zakończył się ostatni z przewidzianych rozporządzeniem REACH okresów przejściowych na rejestrację substancji, kontynuowano program przeglądu substancji czynnych w biocydach oraz prace nad nową ustawą kosmetyczną.

Zespół redakcyjny „Kwartalnika Chemicznego” starał się trzymać rękę na pulsie i odpowiednio wcześniej informować o najistotniejszych dla branży zmianach na łamach pisma. Mamy nadzieję, że nasze wysiłki przynoszą efekty.

Pragnę w imieniu całej redakcji oraz wszystkich autorów złożyć Państwu najserdeczniejsze życzenia Wesołych Świąt oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.

Niech rok 2019 obfituje w sukcesy zawodowe, a informacje – również te legislacyjne – będą zawsze pomyślne i na czas, czego z całą mocą życzę Państwu i sobie.

W imieniu Redakcji „Kwartalnika Prawo i Wiedza”

Tomasz Gendek
redaktor naczelny

wtorek, 09 październik 2018 05:11

3/2018

3 2018 okladka

Drodzy Czytelnicy!

Mimo upałów i wakacji parlamentarzystów we wszystkich krajach Unii Europejskiej, miniony kwartał obfitował w ciekawe wydarzenia.

31 maja minął ostatni z trzech zaplanowanych rozporządzeniem REACH terminów rejestracji substancji. Oczywiście nie zakończyło to funkcjonowania samego rozporządzenia, którego zakres wykracza dużo dalej niż akt rejestracji substancji importowanych bądź produkowanych na terenie UE. Wraz z upływem ostatniego terminu przyszedł czas na podsumowanie. W artykule „Podsumowanie rejestracji REACH 2010–2018”, przedstawiamy pierwsze statystyki opublikowane przez ECHA.

Chcielibyśmy Państwu zaprezentować perspektywy dla sektora kosmetycznego po wejściu w życie nowej ustawy kosmetycznej w opinii Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego. W dziale poświęconym branży kosmetycznej zapraszamy do lektury eksperckich artykułów, poświęconych barwnikom w farbach do włosów oraz dobrowolnemu znakowaniu kosmetyków zgodnie z zasadami ECOCERT. Zaczynamy także cykl artykułów o wprowadzaniu produktów kosmetycznych na rynki pozaunijne – w bieżącym numerze jeden z najbardziej perspektywicznych kierunków: Arabia Saudyjska.

Z tematów dotyczących produktów biobójczych polecamy artykuł poświęcony przygotowaniom firm do BPR oraz kontynuujemy temat rejestracji produktów biobójczych według zharmonizowanych zasad europejskich. W zakresie substancji i mieszanin zamieszczamy artykuł dotyczący oznakowania świec oraz artykuł o nowościach w przepisach dla produktów aerozolowych.

W dziale transportowym część 2 artykułu porównującego zasady transportu drogowego (ADR) i transportu kolejowego (RID) oraz tekst poświęcony kontrolom drogowym podczas przewozu materiałów niebezpiecznych.

Ponadto mamy dla Państwa szereg aktualności z ECHA oraz aktualności z branży biocydowej oraz nowy dział, poświęcony aktualnościom kosmetycznym „KOSMOWIEŚCI”.


Zapraszam do lektury!


Tomasz Gendek
redaktor naczelny

wtorek, 03 lipiec 2018 09:25

2/2018

KW 2 2018 okladka L

Drodzy Czytelnicy!

Pierwsze półrocze obfitowało w istotne zmiany legislacyjne związane przede wszystkim z branżą kosmetyczną. Prace nad nową ustawą o kosmetykach wreszcie nabrały tempa i aktualnie ustawa została skierowana do sejmu.

Minął też ostatni termin rejestracji substancji, dla najniższych tonaży, zgodnie z rozporządzeniem REACH, nie oznacza to, że sam akt prawny przestał obowiązywać. Na statystyczne podsumowanie wyników rejestracji w ujęciu krajowym i europejskim musimy jeszcze nieco poczekać, niemniej będziemy Państwa informować na naszych łamach nie tylko o wynikach rejestracji, ale także o kolejnych zamierzeniach ECHA w odniesieniu do substancji chemicznych.

Pojawiły się także nowe, bardziej restrykcyjne, ograniczenia dla metanolu w zał. XVII do rozporządzenia REACH, o czym wspominamy w aktualnościach.

W europejskim programie przeglądu produktów biobójczych zatwierdzono nowe substancje, co oznacza konieczność rejestracji europejskich dla nowych grup biocydów.

W bieżącym numerze poruszamy tematy związane z suplementami diety oraz dodatkami do żywności i aktywnymi substancjami będącymi składnikami produktów żywnościowych. Rozpoczynamy także serię artykułów opisujących zasady dobrowolnej certyfikacji produktów kosmetycznych, która staje się coraz to bardziej popularna. a według niektórych konsumentów wręcz obligatoryjna.

Polecam eksperckie artykuły dotyczące ograniczeń i zakazów we wprowadzaniu do obrotu niektórych substancji chemicznych na mocy załącznika XVII do rozporządzenia REACH oraz zasad zgłaszania wyrobów medycznych do europejskich jednostek kompetentnych. W zakresie transportu towarów niebezpiecznych omawiamy certyfikację opakowań ADR oraz porównania wymagań związanych z transportem ADR a RID.

Spełniamy oczekiwania naszych Czytelników i od następnego numeru „Kwartalnik” będziemy oferować także w prenumeracie elektronicznej. Szczegóły już niebawem na naszej stronie internetowej.


Zapraszam do lektury!


Tomasz Gendek
redaktor naczelny

Strona 1 z 3