Zakończenie dotychczasowej działalności w formie kwartalnej

Drodzy Czytelnicy,

z dniem 1 stycznia 2022 roku kończymy wydawanie Kwartalnika Chemicznego: Prawo i Wiedza w formie kwartalnej. Dotyczy to zarówno prenumeraty elektronicznej, jak i drukowanej. Niebawem dostępna będzie możliwość zakupu wydań archiwalnych w wersji drukowanej oraz elektronicznej.

Zespół redakcyjny
Kwartalnik Chemiczny: Prawo i Wiedza

sobota, 27 maj 2017 08:40

Rejestracja substancji 2018 r. – praktyczny poradnik. Część 1: Od czego zacząć?

Napisane przez Anna Królak


Pobierz załącznik:
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Rok 2017 to dla wielu przedsiębiorców czas decyzji, związanych z rejestracją substancji. Zgodnie z okresami przejściowymi, zawartymi w rozporządzeniu REACH, wszyscy, którzy dokonali rejestracji wstępnej w terminie 1 czerwca – 1  grudnia 2008 r. lub opóźnionej rejestracji wstępnej dla tonażu poniżej 100 ton/rok, do 1 czerwca 2018 r. muszą dokonać rejestracji właściwej. Statystyki pokazują, że wśród tych rejestrujących jest wiele mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, które samodzielnie będą musiały zmierzyć się z tym tematem. Niniejszym artykułem rozpoczynamy krótki cykl, dotyczący rejestracji substancji w 2018 r. Mamy nadzieję, że wesprzemy Państwa podczas tego procesu.

Weryfikacja obowiązku rejestracji

Jeśli rozpoczynają Państwo proces rejestracji, zachęcam do ponownej weryfikacji swojego obowiązku. Moje doświadczenie pokazuje, że rejestracje wstępne, wykonywane w 2008 r., często przedkładane były „na wszelki wypadek”. Wiedza na temat rozporządzenia w 2008 r. była zdecydowanie mniejsza i część wymogów interpretowana była w inny sposób, niż jest to czynione obecnie. W związku z powyższym zachęcam do ponownej weryfikacji:

  • czy substancja, którą chcemy rejestrować, faktycznie podlega pod obowiązek rejestracji (czy jesteśmy jej producentem lub importerem?)
  • czy w przypadku importu producent nie wyznaczył dla niej wyłącznego przedstawiciela?
  • czy substancja nie podlega pod zasady jakiegoś wyłączenia, np. art. 2, załącznik IV lub załącznik V REACH?
  • czy nadal produkujemy lub importujemy tę substancje w ilości powyżej 1 tony?

Przypominam, że dla tzw. substancji wprowadzanych, czyli takich, dla których dokonaliśmy rejestracji wstępnej lub opóźnionej rejestracji wstępnej, tonaż liczymy jako średnią z trzech ostatnich (zakończonych lat). Jeśli więc zdecydujemy się na rejestrację substancji w połowie 2017 r., pod uwagę należy wziąć lata: 2014, 2015 i 2016, a jeśli będziemy rejestrować w 2018 r. - lata: 2015, 2016 i 2017. Równocześnie należy pamiętać, że wystarczy, jeśli choć raz w tym czasie przekroczymy tonaż 1 tony, a obliguje nas to już do rejestracji (chyba że planujemy zaprzestanie produkcji lub importu po 1 czerwca 2018 r. – wówczas rejestracji wykonywać nie musimy). Liczenie średniej zdecydowanie bardziej wykorzystywane jest do określenia, jakie wymogi, dotyczące danych, nas dotyczą (szczegóły na ten temat w kolejnym numerze).

Wybór drogi rejestracji

Jeśli nie możemy skorzystać z żadnego wyłączenia i nasza rejestracja jest faktem, kolejnym krokiem jest wybór najlepszej dla nas drogi rejestracji. (…)

 

Czytany 1085 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 08 czerwiec 2017 09:05