Zakończenie dotychczasowej działalności w formie kwartalnej

Drodzy Czytelnicy,

z dniem 1 stycznia 2022 roku kończymy wydawanie Kwartalnika Chemicznego: Prawo i Wiedza w formie kwartalnej. Dotyczy to zarówno prenumeraty elektronicznej, jak i drukowanej. Niebawem dostępna będzie możliwość zakupu wydań archiwalnych w wersji drukowanej oraz elektronicznej.

Zespół redakcyjny
Kwartalnik Chemiczny: Prawo i Wiedza

poniedziałek, 21 czerwiec 2021 08:54

Dyrektywa SUP – początek końca plastiku?

Napisane przez Anna Michalska-Maciejczyk


Pobierz załącznik:
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

1 lipca br. zacznie obowiązywać w Unii Europejskiej tzw. dyrektywa SUP (Single Use Plastic), która jest częścią szeroko zakrojonej polityki unijnej mającej na celu eliminację zanieczyszczeń środowiska.

Nadrzędnym celem niniejszej dyrektywy SUP (dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2019/904) jest zapobieganie wpływowi niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko, w szczególności na środowisko wodne, jak i na zdrowie człowieka. Istotne jest też zachęcenie producentów do przechodzenia na gospodarkę o obiegu zamkniętym oraz zwiększenie świadomości konsumentów co do losów użytkowanych przez nich tworzyw sztucznych w środowisku i związanych z tym zagrożeń. Dzięki nowym przepisom UE promuje model zrównoważonej gospodarki, oparty na bezpiecznych, nietoksycznych produktach wielokrotnego użytku, co oczywiście ma zmniejszyć ilość generowanych odpadów.

Ograniczenie we wprowadzaniu do obrotu
Jednym z filarów ograniczenia wpływu na środowisko jest wprowadzenie ograniczeń w sprzedaży wyrobów jednorazowych.

Ograniczenia te mają charakter zarówno jakościowy – dotyczą niektórych rodzajów tworzyw sztucznych, jak i ilościowy – w odniesieniu do niektórych rodzajów przedmiotów z tworzyw sztucznych. Zasadniczo ograniczenia dotyczą wyrobów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych i produktów wykonanych z oksydegradowalnych tworzyw sztucznych.

Wyroby jednorazowe, których sprzedaż zostanie zakazana:
• patyczki higieniczne (z wyjątkami);
• sztućce (widelce, noże, łyżki, pałeczki);
• talerze;
• mieszadełka do napojów i słomki do napojów (z wyjątkami);
• patyczki do balonów (za wyjątkiem balonów stosowanych w przemyśle lub do innych profesjonalnych zastosowań, o ile nie są rozprowadzane wśród konsumentów);
• pojemniki do żywności, kubki i pojemniki na napoje (w tym nakrętki i wieczka) wykonane z polistyrenu ekspandowanego (styropian) – z wyjątkami.

Ograniczenia w stosowaniu jednorazowych pojemników na żywność dotyczą styropianowych pudełek i tacek, w które pakowana jest żywność gotowa do spożycia bez konieczności jej dalszego przyrządzania, podgrzania bądź przeznaczona do bezpośredniego spożycia na miejscu lub na wynos.

Ponadto dyrektywa SUP nakłada na producentów nowe obowiązki w odniesieniu do niektórych rodzajów produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych:
• nakrętki i wieczka muszą być trwale przymocowane do pojemnika podczas całego cyklu użytkowania takiego wyrobu (są też pewne wyjątki);
• butelki PET – od 2025 r. będą musiały zawierać przynajmniej 25%, a od 2030 r. przynajmniej 30% tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu (...)

Czytany 420 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 21 czerwiec 2021 09:57