Zakończenie dotychczasowej działalności w formie kwartalnej

Drodzy Czytelnicy,

z dniem 1 stycznia 2022 roku kończymy wydawanie Kwartalnika Chemicznego: Prawo i Wiedza w formie kwartalnej. Dotyczy to zarówno prenumeraty elektronicznej, jak i drukowanej. Niebawem dostępna będzie możliwość zakupu wydań archiwalnych w wersji drukowanej oraz elektronicznej.

Zespół redakcyjny
Kwartalnik Chemiczny: Prawo i Wiedza

poniedziałek, 21 czerwiec 2021 09:13

Elementy oznakowania opakowania produktów biobójczych

Napisane przez Katarzyna Gniadek


Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Biocydy należą do szerokiej gamy produktów stosowanych w wielu dziedzinach naszego życia. Bardzo często produkty te klasyfikowane są jako mieszaniny niebezpieczne, dlatego też mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia i środowiska, zwłaszcza jeśli stosuje się je bez wcześniejszego zapoznania się z opisami zamieszczonymi na etykietach.

W związku z trwającym stanem epidemicznym oraz rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-Cov-2 drastycznie wzrosło zapotrzebowanie na produkty biobójcze przeznaczone do dezynfekcji rąk oraz powierzchni. Wiele produktów do dezynfekcji zostało wprowadzonych na rynek z nieprawidłowym oznakowaniem, co może rzutować na ich niewłaściwe stosowanie i brak możliwości uzyskania pożądanej skuteczności czy wręcz na zagrożenie zdrowia osób je stosujących.

Niniejszy artykuł ma na celu przedstawienie i omówienie poszczególnych elementów oznakowania opakowania produktów biobójczych (wprowadzanych do obrotu na poziomie krajowym), które mogą być wskazówką zarówno dla osób zajmujących się przygotowywaniem etykiet dla produktów biobójczych, jak również dla ich użytkowników.

Oznakowanie produktu biobójczego może stanowić etykieta umieszczana na opakowaniu jednostkowym danego produktu bądź etykieta i ulotka informacyjna, która jest dołączona do każdego opakowania. Jednakże nie wszystkie wymagane ustawą informacje mogą być zamieszczone na ulotce. W tym zakresie nie ma dowolności. Ustawa jasno określa, które zapisy można przenieść z etykiety na ulotkę, a które bezwzględnie muszą być podane na etykiecie produktu.

Elementy oznakowania opakowania produktu biobójczego możemy podzielić na dwie kategorie. Pierwsza z nich to informacje wymagane przepisami Rozporządzenia CLP (...)

Czytany 231 razy