Zakończenie dotychczasowej działalności w formie kwartalnej

Drodzy Czytelnicy,

z dniem 1 stycznia 2022 roku kończymy wydawanie Kwartalnika Chemicznego: Prawo i Wiedza w formie kwartalnej. Dotyczy to zarówno prenumeraty elektronicznej, jak i drukowanej. Niebawem dostępna będzie możliwość zakupu wydań archiwalnych w wersji drukowanej oraz elektronicznej.

Zespół redakcyjny
Kwartalnik Chemiczny: Prawo i Wiedza

poniedziałek, 21 czerwiec 2021 09:29

Biznes pigułek, czyli płać i płacz

Napisane przez T. Piotr Durawa


Pobierz załącznik:
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Pandemia boleśnie weryfikuje nasze dotychczasowe doświadczenia i przekonania. Ze zdziwieniem dostrzegamy, jak bardzo uzależnieni jesteśmy – jako obywatele, ale i społeczeństwa – od decyzji biznesowych. I jak bardzo te decyzje podejmowane są już nie tylko bez naszego udziału, ale wręcz nie uwzględniając naszych potrzeb.

Dziś chciałbym zwrócić Państwa uwagę na takie mechanizmy, działające w bardzo dla nas ważnej branży farmaceutycznej. Zależy mi, aby pokazać ryzyka, jakie pociąga oddanie w ręce niekontrolowanego biznesu troski o nasze zdrowie. W minionych miesiącach codzienne wiadomości pełne były doniesień o dostarczaniu odpowiednich lub nieodpowiednich dawek szczepionek, informowano o próbach „obejścia” umowy unijnej przez pojedyncze kraje w celu zapewnienia sobie dodatkowych lub szybszych dostaw, wskazywano kraje, które dostały szczepionki szybciej i w odpowiedniej ilości, podczas gdy inne nie otrzymywały ich w ogóle. Nagle okazało się, że całe państwa są zależne od kilku producentów. Na własnej skórze odczuliśmy jak bardzo nasze zdrowie, a często i życie zależy od decyzji biznesowych – podejmowanych za nasze pieniądze, ale zapadających poza naszą kontrolą. Obejrzyjmy ewentualne zagrożenia na dwóch przykładach.

Zdrowy biznes czy biznes na zdrowiu?
Pierwszy z nich to przypadek firmy Mylan i jej aplikatora EpiPen. EpiPen to lek w postaci domięśniowego automatycznego zastrzyku zawierający epinefrynę (to grecka nazwa adrenaliny), będący doraźną pomocą w przypadkach wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego i innych nagłych (....)

Czytany 120 razy