3/2020

czwartek, 03 wrzesień 2020 18:23

okladka KW 2 2019 min

Drodzy Czytelnicy!

Pandemia niestety nas nie opuszcza, ale życie toczy się dalej – zawodowe i prywatne, a świat idzie naprzód. Wszechobecne zagrożenie spowodowało ogromne zapotrzebowanie na środki dezynfekcyjne. Lawinowo wzrosła sprzedaż produktów, a te należało wcześniej zarejestrować, co okazało się trudne, choć z pomocą przyszły regulacje Urzędu Rejestracji. O perypetiach z tym związanych pisze w artykule „Wpływ pandemii na rozwój sektora produktów dezynfekcyjnych” Dorota Kaczorowska. Temat przewodni dezynfekcji uzupełnia dr Izabela Betlej artykułem opisującym dezynfekujące własności najważniejszej substancji czynnej zalecanej przez WHO do walki z COVID-19 na polu prewencji – etanolem („Etanol jako dezynfektant”). Ponadto o konsekwencjach gospodarczych pandemii i przerwaniu globalnego obiegu logistycznego pisze Piotr Durawa w artykule „O papierze toaletowym i światowej gospodarce po pandemii”.

Czasem brak newsów to już dobry news – szczególnie jeśli chodzi o globalną katastrofę, która, gdyby się wydarzyła (i to całkiem niedawno) obecnie prawdopodobnie nikt nie miałby okazji ani przeczytać tego kwartalnika, ani żadnego innego. „O krok od zagłady, czyli historia z happy endem” – zapraszam do lektury.

Jak przewidzieć własności substancji chemicznej – potencjalnego leku, czy składnika kosmetyku – bez badań laboratoryjnych? Jak odkryć wśród milionów znanych substancji takie, które mogą mieć poszukiwane przez nas cechy bez morderczych badań na zwierzętach? To już jest możliwe, a przynajmniej łatwiejsze. Wspomagają nas w tym metody komputerowego modelowania. Ponadto kontynuujemy cykl poświęcony zasadom wprowadzania produktów kosmetycznych na rynki pozaunijne – w tym numerze słoneczna Australia. Pozostając przy kosmetykach zastanawiamy się, jak ocenić bezpieczeństwo takich produktów pod kątem toksykologicznym? Mają z tym problemy nawet safety assessorzy. Jakie?
O tym pisze dr Kamil Jurowski, toksykolog i safety assessor.

Zapraszam także do śledzenia zmian w przepisach, nie tylko w aktualnościach, ale także w artykule Anny Królak o nowych, restrykcyjnych obowiązkach dla podmiotów wprowadzających do obrotu prekursory materiałów wybuchowych – substancji wcale nie tak niszowych, które mogą służyć nie tylko do różnych celów „cywilnych” w gospodarce, ale i do działań terrorystycznych.

W obszarze prawa zapraszam do lektury artykułu pióra Karoliny Romanowskiej z kancelarii Wardyński i Wspólnicy „Strona internetowa zgodna z RODO”, poświęconego prawnym obowiązkom ochrony danych osobowych na stronach internetowych.

Zapraszam do lektury!

Tomasz Gendek
redaktor naczelny