4/2020

poniedziałek, 14 grudzień 2020 07:45

okladka KW 2 2019 min

Drodzy Czytelnicy!

Pandemia trzyma nas w żelaznym uścisku pracy i nauki zdalnej. Trochę już do tego się przyzwyczailiśmy, ale nie całkiem… Jednak życie, również to zawodowe, toczy się dalej. No i pojawiła się nadzieja na skuteczną szczepionkę – jej wynalezienie ogłosił parę dni temu farmaceutyczny gigant, firma Pfizer wraz z niemieckim BioNtec. Jednak to nie koniec COVID- 19 – wirusów nie można zabić. Pisze o tym Joanna Adamska.

Wszyscy korzystamy z kosmetyków, zarówno do higieny, jak i do poprawienia wyglądu. Ale co tak naprawdę jest kosmetykiem? I czy kosmetyk dla dorosłych jest dobry także dla dzieci? O tym zagadnieniu piszą dr Iwona Białas (Co jest, a co nie jest kosmetykiem – jak uniknąć pomyłek?) oraz dr Kamil Jurowski (Kosmetyki dla dzieci poniżej trzech lat, cz. 3). A ponadto w bieżącym numerze polecamy: „Oznakowanie produktów detergentowych dla konsumentów” – tekst o tym, co można z etykiety wyczytać i dlaczego informacje te są tak ważne dla nas. Szczególnie w kontekście wyników przeprowadzonej w 2019 roku kontroli Inspekcji Handlowej, i opublikowanych w tym roku przez UOKIK.
Koniec roku przynosi sporo zmian – i to dość gruntownych. Ustalony ostatecznie szablon karty charakterystyki (rozp. Komisji (UE) 2015/830) nie utrzymał się długo i już od 1 stycznia czekają nas zmiany. O tym traktuje artykuł Natalii Kaczorowskiej pod znamiennym tytułem „MSDS – festiwal zmian”.

Ponadto kontynuujemy publikacje poświęcone wprowadzaniu kosmetyków do obrotu na rynkach pozaunijnych – w bieżącym numerze kraje ASEAN – obszar Azji Południowo-Wschodniej. Walka z pandemią to nie tylko szczepionki, istotna jest też prewencja, choć niestety nie wszyscy się do niej stosują. Najwięcej kontrowersji budzinakaz noszenia maseczek. I  o maseczkach, a konkretnie o karach za ich nienoszenie, piszemy w dziale prawnym. Aby nie było tak poważnie, mamy dla Państwa doskonały artykuł o emocjach i ich wyrażaniu. Tekst Piotra Durawy „Emotki, emoji, buźki, czyli o graficznej formule komunikatów” przy pisaniu e-maili. Pisać czy nie pisać? – oto jest pytanie.

Zapraszam do lektury!

Tomasz Gendek
redaktor naczelny