1/2019

środa, 13 marzec 2019 05:37

okladka KW 1 2019a

Drodzy Czytelnicy!

W 2019 r. czeka nas wydarzenie bez precedensu w historii Unii Europejskiej – brexit. W artykułach na kolejnych stronach opisujemy związane z nim niewiadome, analizujemy konsekwencje i koszty. Również wejście w życie nowej ustawy o kosmetykach wpłynie wyraźnie na cały sektor, szczególnie w zakresie sprawdzania poprawności dokumentacji, deklaracji marketingowych oraz wdrożenia dobrych praktyk produkcyjnych. Na obecny rok ECHA zapowiedziała szereg kontroli we wszystkich krajach UE i EOG. Kontrole te mają na celu przede wszystkim sprawdzenie wypełnienia przez firmy obowiązków rejestracyjnych. Spodziewane są także nowe zatwierdzenia substancji czynnych w produktach biobójczych, a co za tym idzie konieczność rejestracji europejskich wielu grup tych produktów.

W bieżącym numerze znajdą Państwo, obok tekstów poświęconych brexitowi, szereg publikacji ekspertów dotyczących bezpieczeństwa produktów (system RAPEX, transport baterii, podpałki do grilla – sezon tuż-tuż). W dziale „nauka i technologia” przeglądowe artykuły o wprowadzaniu wyrobów medycznych, bezpieczeństwie paracetamolu oraz nanozłocie. Ponadto duża dawka aktualności legislacyjnych i gospodarczych (nowość, mam nadzieję, że przypadnie Państwu do gustu).

Nasz kwartalnik zmienia się zarówno graficznie, jak i merytorycznie. Od bieżącego numeru wydajemy go w odświeżonej szacie oraz z nieco zmienionym układem treści. Co ważne: od tego numeru czasopismo można prenumerować także jako wydanie elektroniczne (PDF) lub elektroniczne + papierowe, a za całość zapłacić w wygodnym systemie płatności on-line bezpośrednio z banku lub kartą poprzez bezpieczny system płatności PayU z komputera, tableta lub telefonu. Zapewnia to ekspresowy dostęp do elektronicznego aktualnego wydania, jak i do wydań archiwalnych.

Zapraszam do lektury!

Tomasz Gendek
redaktor naczelny