2/2021

poniedziałek, 21 czerwiec 2021 08:27

okladka KW 2 2019 min

Drodzy Czytelnicy!

O wirusie SARS-CoV-2 wiemy już całkiem sporo. Światowy wysiłek w opanowaniu epidemii nie ma równego w całej dotychczasowej historii ludzkości. I choć nadal do pokonania pandemii wiele nam brakuje, to już widać wyraźne światło, a nawet cztery światła w tunelu. Mamy szczepionki! Szczepionki nie wzięły się jednak znikąd. To owoc ponad 200 lat mrówczej pracy setek wybitnych naukowców, lekarzy i inżynierów. Efektem jest pokonanie wielu chorób, dziesiątkujących kiedyś ludność na wszystkich kontynentach. Będzie zatem o historii szczepionek, o czterech antyjeźdźcach covidowej apokalipsy, czyli porównanie skuteczności czterech dopuszczonych w UE preparatów. Szczepionki i leki w ogóle to także historia chciwości i nieczystych zagrań ludzi patrzących wyłącznie przez pryzmat zysku. Piszemy również o najnowszych trendach związanych z zastosowaniem nanomateriałów nie tylko przy tworzeniu nowoczesnych szczepionek, ale w przemyśle farmaceutycznym w ogóle. Tym tematom poświęcamy największą część będącego w Państwa rękach numeru naszego kwartalnika.

Ponadto jak zwykle głos zabierają nasi eksperci. Szczególnie mocno zachęcam do zapoznania się z założeniami nowej unijnej dyrektywy SUP, ograniczającej ilość plastiku wprowadzanego poprzez przedmioty jednorazowego zastosowania. Ponadto kontynuujemy cykle: poświęcony wprowadzaniu kosmetyków na rynki pozaunijne (tym razem Izrael) oraz toksykologii przydatnej safety assessorom. Przyjrzymy się metodom detekcji niebezpiecznych gazów w magazynach oraz najważniejszym elementom oznakowania produktów biobójczych.

Nowe kompozycje zapachowe opisała safety assessor Michalina Świerczyńska-Kraska, a przewóz towarów ADR w sztukach przesyłek doradca w transporcie materiałów niebezpiecznych Joanna Puchalska-Gad. Nie wyczerpuje to listy publikacji i doniesień, w szczególności najnowszych zmian w prawodawstwie chemicznym, biocydowym i kosmetycznym ani informacji napływających głównie z Europejskiej Agencji Chemikaliów.

Zapraszam do lektury!

Tomasz Gendek
redaktor naczelny