Zakończenie dotychczasowej działalności w formie kwartalnej

Drodzy Czytelnicy,

z dniem 1 stycznia 2022 roku kończymy wydawanie Kwartalnika Chemicznego: Prawo i Wiedza w formie kwartalnej. Dotyczy to zarówno prenumeraty elektronicznej, jak i drukowanej. Niebawem dostępna będzie możliwość zakupu wydań archiwalnych w wersji drukowanej oraz elektronicznej.

Zespół redakcyjny
Kwartalnik Chemiczny: Prawo i Wiedza

czwartek, 31 stycznia 2019 08:01

Problem N-nitrozoamin w farbach do włosów okiem toksykologa i safety assessora

Napisane przez dr Kamil Jurowski


Pobierz załącznik:
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Pierwsza trwała farba do włosów została opatentowana przez Charle’a i Saga w 1883 r., natomiast Erdmann i Monnet po raz pierwszy zastosowali jako środki utleniające p-fenylenodiaminę (PPD) i tolueno-2,5-diaminę (PTD). Prawie sto lat później (1975) pojawiły się pierwsze przesłanki na temat tego, że składniki do farbowania włosów mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia człowieka. Krótko po opracowaniu przez amerykańskiego biologa Bruce’a Amesa testu diagnostycznego służącego do wykrywania siły mutagenu, przetestowano setki komercyjnie dostępnych produktów, z czego tylko dwa dały pozytywne wyniki: suchy kondensat dymu tytoniowego i utleniające barwniki stosowane w trwałych farbach do włosów. W 1975 r. przetestowano 169 komercyjnych preparatów do farbowania włosów, z których aż 150 uzyskało pozytywny wynik na mutagenność. Efektem tego był zakaz stosowania wielu składników do farbowania włosów w latach 70.

Obecnie szacuje się, że ponad jedna trzecia kobiet powyżej 18 lat i 10% mężczyzn powyżej 40 lat korzysta z różnych rodzajów farby do włosów. Na rynku kosmetycznym dostępnych jest wiele produktów kosmetycznych, którym celem jest zmiana koloru włosów, z czego najpopularniejsze są farby do włosów. Ze względu na trwałość uzyskanych efektów koloryzacji rozróżnić można trzy rodzaje farb do włosów:

• trwałe – pozwalają na utrzymanie się zmienionego koloru włosów nawet po ich wielokrotnym myciu,

• półtrwałe – naturalny kolor włosów zostaje przywrócony po 6–20-krotnym myciu oraz

• tymczasowe – włosy odzyskują naturalną barwę już po ich pierwszym umyciu.

Niewątpliwie to trwałe farby do włosów są najczęściej używanym typem farb ze względu na ich dużą trwałość względem innych. Od wielu jednak lat pojawiają się obawy dotyczące bezpieczeństwa stosowania tego typu farb.

Obecnie wiadomo, że o ile dowody epidemiologiczne są często sprzeczne, niektóre badania na ludziach donoszą o zwiększonym ryzyku nowotworów dla osób ciągle stosujących trwałe farby do włosów, w szczególności raka pęcherza, choroby Hodgkina, chłoniaka nieziarniczego, białaczki, raka piersi, szpiczaka mnogiego, raka jajnika i mózgu oraz guzów mózgu. Jednak obecnie, ze względu na ograniczone dane, nie można dojść do ostatecznego wniosku, a większość badań wydaje się być ograniczona do wąskiego zakresu nowotworów.

Zarys charakterystyki toksykologicznej N-nitrozoamin i bezpieczeństwo stosowania farb do włosów

Farby do włosów zawierają aminy drugorzędowe, które są w stanie przekształcać się w silnie toksyczne N-nitrozoaminy. Dlatego istnieje potencjalne zagrożenie, a chociaż ryzyko jest obecnie nieznane, genotoksyczność tych związków należy zbadać w interesie bezpieczeństwa konsumenta. Należy zauważyć, że wiele barwników tekstylnych jest również zdolnych do tworzenia N-nitrozoamin, na przykład...

 

Czytany 1388 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 31 stycznia 2019 08:06