Zakończenie dotychczasowej działalności w formie kwartalnej

Drodzy Czytelnicy,

z dniem 1 stycznia 2022 roku kończymy wydawanie Kwartalnika Chemicznego: Prawo i Wiedza w formie kwartalnej. Dotyczy to zarówno prenumeraty elektronicznej, jak i drukowanej. Niebawem dostępna będzie możliwość zakupu wydań archiwalnych w wersji drukowanej oraz elektronicznej.

Zespół redakcyjny
Kwartalnik Chemiczny: Prawo i Wiedza

czwartek, 14 marzec 2019 07:47

Koniec śmiecenia?

Napisane przez Aleksandra Wyrobek


Pobierz załącznik:
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Czy można sobie wyobrazić rodzinny piknik na łonie natury bez jednorazowych sztućców? Albo udane okrągłe urodziny bez kolorowych drinków z równie kolorowymi plastikowymi słomkami? A codzienna toaleta bez używania patyczków higienicznych? Podobne pytanie zadają amatorzy „diet pudełkowych” – w czym będą dostarczane posiłki?

Ekolodzy biją na alarm, ponieważ z ekspertyz przeprowadzonych dla Unii Europejskiej wynika, że 80–85% wszystkich odpadów morskich stanowią produkty z tworzyw sztucznych. Badania wskazują jednoznacznie, że pozostałości tworzyw sztucznych można znaleźć w układach pokarmowych przede wszystkim żółwi morskich, wielorybów i ptaków, a także niektórych gatunków ryb lub skorupiaków, przez co stają się integralną częścią łańcucha pokarmowego, a ostatecznie są konsumowane przez ludzi. Poza szkodliwym oddziaływaniem na środowisko i potencjalnie na zdrowie ludzi odpady morskie z tworzyw sztucznych mają negatywny wpływ na turystykę morską, rybołówstwo oraz żeglugę. Zakaz obrotu jednorazowymi przedmiotami codziennego użytku stanowi wstęp do globalnej walki z zanieczyszczeniem mórz i oceanów.

Tworzywa sztuczne mają wszechstronne zastosowanie, ale należy je wykorzystywać w sposób odpowiedzialny. Plastikowe produkty jednorazowego zastosowania nie stanowią inteligentnego wyboru ani pod względem ekonomicznym, ani pod względem środowiskowym. 24 października 2018 r. Parlament Europejski przystąpił do głosowania nad Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko , znanej również jako dyrektywa plastików jednokrotnego użycia (Single – Use Plastics Directive SUPD). Europosłowie przegłosowali zakaz sprzedaży jednorazowych przedmiotów użytku codziennego ‒ za głosowało 571 osób, przeciw były 53, a 34 wstrzymały się od głosu. Oznacza to, że na terenie UE sprzedaż ww. przedmiotów (głównie jednorazowych naczyń, patyczków higienicznych czy rurek do napojów) będzie nielegalna. Zakaz zacznie obowiązywać w 2021 r.


Nowe przepisy określają:

1. produkty, dla których istnieją dostępne zrównoważone alternatywy (celem jest promowanie mniej szkodliwych alternatyw);
2. produkty, dla których nie istnieją alternatywy. W przypadku tych produktów celem jest ograniczenie szkód dzięki skuteczniejszemu informowaniu konsumentów oraz obciążaniu producentów odpowiedzialnością finansową za skutki dla środowiska;
3. produkty, które są już dobrze wychwytywane, w przypadku których celem jest zapewnienie ich wprowadzenia do istniejącego (lub planowanego) systemu selektywnego zbierania i recyklingu.

Przeanalizowano również cztery warianty (scenariusze), obejmujące wybór różnych środków stosowanych do poszczególnych produktów. Wybrany wariant, najbardziej alternatywny w ocenie Komisji, powinien być najbardziej adekwatnym działaniem w kwestii ograniczenia czynników będących motorem napędowym zanieczyszczenia mórz, i tym samym podnoszącym świadomość konsumentów. Obejmuje on środki w zakresie projektowania produktów, takich jak butelki na napoje z zamocowanymi nakrętkami, co ograniczy ich wydostawanie się do środowiska.


Obejmuje on następujące działania:

(...)

Czytany 590 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 14 marzec 2019 08:01