Zakończenie dotychczasowej działalności w formie kwartalnej

Drodzy Czytelnicy,

z dniem 1 stycznia 2022 roku kończymy wydawanie Kwartalnika Chemicznego: Prawo i Wiedza w formie kwartalnej. Dotyczy to zarówno prenumeraty elektronicznej, jak i drukowanej. Niebawem dostępna będzie możliwość zakupu wydań archiwalnych w wersji drukowanej oraz elektronicznej.

Zespół redakcyjny
Kwartalnik Chemiczny: Prawo i Wiedza

poniedziałek, 23 wrzesień 2019 08:16

Wypadki chodzą po ludziach

Napisane przez Agnieszka Dembińska DEMAG Consulting


Pobierz załącznik:
Oceń ten artykuł
(1 głos)

– ludzie po wypadkach już niekoniecznie…

Według danych WHO poślizgnięcia i upadki są podstawową przyczyną obrażeń głowy, urazów kręgosłupa, wypadków śmiertelnych w pracy i źródłem ponad 20% przypadków kalectwa. Poślizgnięcia i upadki kosztują polski biznes fortunę, głównie przez utratę produktywności, odszkodowania dla pracowników, ubezpieczenia i inne koszty.

Koszty opieki medycznej wynoszą miliony złotych rocznie.Szkody psychologiczne, przeżyty ból, udręka, a czasami nawet śmierć to straty moralne, których nie da się wycenić. Poślizgnięcia i upadki są tak powszechne, że często są uważane za nieuniknione i wkalkulowane jako koszt prowadzenia działalności. Czasami są traktowane jako nieprzewidywalne efekty niezręczności ludzkiej. Trzeba wreszcie zmienić sposób podejścia do tego zagadnienia. W rzeczywistości poślizgnięcie i upadek są sytuacjami jednymi z najłatwiejszych do wyjaśnienia i zapobiegania. Wynikają one z nieprawidłowości w otoczeniu, które rutynowo wykonywaną czynność mogą w jednej chwili zmienić w sytuację zagrożenia. Do poślizgnięcia dochodzi najczęściej z powodu nagłej utraty tarcia między powierzchnią stykową (czyli obuwiem) i nawierzchnią. W normalnych warunkach czysta i sucha nawierzchnia powinna zapewnić wystarczającą przyczepność, aby możliwe było poruszanie się bez poślizgnięcia lub poślizgu. Ale wystarczy dodać drobny element, jak np. plama po oleju, a nawet Fred Astaire nie będzie się czuł bezpieczny.

Jak temu zapobiec, skoro wiele dobrze zarządzanych, dbających o wizerunek firm przykłada wielką wagę do czystych, błyszczących podłóg? Połyskliwe nawierzchnie dają poczucie czystości i porządku, który ma świadczyć o dbałości i dumie ze swego miejsca pracy. Ale te same gładkie, błyszczące nawierzchnie stają się śliskie pod wpływem zanieczyszczeń, takich jak woda, chemikalia, deszcz, śnieg, smary, oleje, brud i pył. Kiedy te zanieczyszczenia spotkają się z naturalnie gładkimi, nieporowatymi powierzchniami, jak stal, beton (zwłaszcza malowany), płyta rombowa czy płytki, nieszczęście gotowe.

Co zrobić, jeśli z powodu prowadzonych procesów technologicznych zanieczyszczenia są nieuniknione?

Najlepiej przygotować się na najtrudniejsze możliwe warunki, aby nawierzchnia zapewniała w normalnych warunkach więcej zabezpieczenia, niż jest to konieczne. Wśród najczęściej spotykanych zanieczyszczeń można wymienić: chemikalia, kwasy, oleje, smary, benzynę, odpady spożywcze, mydła i środki do czyszczenia, proszki oraz zwykłą wodę. Dobór rozwiązania będzie zależał od wielu czynników, na przykład od tego, czy zanieczyszczenia te są roznoszone, czy zbierają się tylko w określonych miejscach. Ważne jest, czy problemy z zanieczyszczeniami zdarzają się rzadko, czy powtarzają się cyklicznie.(...)

Czytany 402 razy