Zakończenie dotychczasowej działalności w formie kwartalnej

Drodzy Czytelnicy,

z dniem 1 stycznia 2022 roku kończymy wydawanie Kwartalnika Chemicznego: Prawo i Wiedza w formie kwartalnej. Dotyczy to zarówno prenumeraty elektronicznej, jak i drukowanej. Niebawem dostępna będzie możliwość zakupu wydań archiwalnych w wersji drukowanej oraz elektronicznej.

Zespół redakcyjny
Kwartalnik Chemiczny: Prawo i Wiedza

piątek, 05 czerwiec 2020 09:12

Produkty do stylizacji paznokci. Czy zawsze będą to kosmetyki?

Napisane przez Marta Kuberska-Maciejewska


Pobierz załącznik:
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Nie od dziś wiadomo, że dłonie i paznokcie są wizytówką każdego człowieka. Zadbana skóra, wypielęgnowane paznokcie, elegancki manicure wpływają na dobre samopoczucie i dodają wdzięku i pewności siebie. Nie bez powodu zabiegi stylizacji paznokci stały się jednymi z najpopularniejszych usług oferowanych przez gabinety kosmetyczne. Wytwórcy kosmetyków i akcesoriów wykorzystywanych w czasie zabiegów oferują coraz to nowsze produkty, mające na celu ułatwić, uprzyjemnić i uczynić bezpieczniejszym nasz pobyt w studiu urody. Wizyta w gabinecie kosmetycznym kojarzy nam się przede wszystkim z zastosowaniem różnorodnych produktów kosmetycznych, ale czy tylko?

Czy to kosmetyk?
Dużą popularnością w gabinetach kosmetycznych cieszą się zabiegi poprawiające ogólną kondycję skóry dłoni i płytki paznokci, które często poprzedzają właściwe zabiegi stylizacji. Należą do nich: peelingi dłoni usuwające zrogowaciałe warstwy naskórka, kąpiele dłoni mające na celu oczyszczenie i pielęgnację skóry, jak również zmiękczenie skórek wokół paznokci. Zarówno peelingi, jak i płyny przeznaczone do mycia dłoni spełniają definicję produktu kosmetycznego, zawartą w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z 30 listopada 2009 r. dotyczącym produktów kosmetycznych wraz z późn. zm. Produkt kosmetyczny jest zdefiniowany jako „substancja lub mieszanina przeznaczona do kontaktu z zewnętrznymi częściami ciała ludzkiego (naskórkiem, owłosieniem, paznokciami, wargami oraz zewnętrznymi narządami płciowymi) lub z zębami oraz błonami śluzowymi jamy ustnej, którego wyłącznym lub głównym celem jest utrzymywanie ich w czystości, perfumowanie, zmiana ich wyglądu, ochrona, utrzymywanie w dobrej kondycji lub korygowanie zapachu ciała”. Kosmetykami będą również płyny służące do odtłuszczania płytki paznokci (tzw. cleanery) i primery, czyli preparaty pomocnicze, których zadaniem jest zwiększenie przyczepności bazy (hybrydowej, żelowej lub akrylożelu) do naturalnej płytki paznokcia poprzez jej silne odtłuszczanie i/lub zmianę pH. Zastosowanie tych kosmetyków wpływa na trwałość stylizacji. Produkty te oddziałują bezpośrednio na płytkę paznokcia. Odtłuszczanie należy rozumieć w tym przypadku jako oczyszczanie płytki przed właściwymi zabiegami stylizacji.

Zarówno lakiery hybrydowe (składające się z trzyelementowych zestawów: baza, właściwy lakier, top), żele UV i akrylożele, jak i klasyczne lakiery, których receptury oparte są na rozpuszczalnikach organicznych, klasyfikuje (...)

Czytany 290 razy Ostatnio zmieniany piątek, 05 czerwiec 2020 09:17