Zakończenie dotychczasowej działalności w formie kwartalnej

Drodzy Czytelnicy,

z dniem 1 stycznia 2022 roku kończymy wydawanie Kwartalnika Chemicznego: Prawo i Wiedza w formie kwartalnej. Dotyczy to zarówno prenumeraty elektronicznej, jak i drukowanej. Niebawem dostępna będzie możliwość zakupu wydań archiwalnych w wersji drukowanej oraz elektronicznej.

Zespół redakcyjny
Kwartalnik Chemiczny: Prawo i Wiedza

poniedziałek, 19 październik 2020 14:38

Wpływ pandemii na rozwój sektora produktów dezynfekcyjnych

Napisane przez Dorota Kaczorowska


Oceń ten artykuł
(1 głos)

wplyw pandemii na rozwoj KW 3 2020

Pandemia spowodowana koronawirusem SARS-CoV-2 zatrzymała rozwój firm w większości gałęzi gospodarki. Wszechobecne zagrożenie spowodowało ogromne zapotrzebowanie na środki dezynfekcyjne. Lawinowo wzrosła sprzedaż produktów antybakteryjnych i dezynfekcyjnych, takich jak żele, płyny czy chusteczki o działaniu dezynfekcyjnym. Różne firmy błyskawicznie zmieniały profile swojej działalności, produkując środki dezynfekcyjne na wielką skalę. Natomiast u podmiotów tradycyjnie obracających produktami biobójczymi różnych grup trudny czas pandemii zahamował sprzedaż innych produktów niż te z grupy przeznaczonych do dezynfekcji rąk i powierzchni.

Wstęp
Produkty klasyfikowane jako dezynfekujące o działaniu bakteriobójczym, grzybobójczym i co najważniejsze wirusobójczym przeznaczone do stosowania na ręce, czy ogólnie rzecz ujmując na nieuszkodzoną i chorobowo niezmienioną skórę, oraz stosowane do dezynfekcji powierzchni muszą uzyskać stosowne pozwolenie przed pierwszym ich wprowadzeniem do obrotu. Oczywiście w zakresie dezynfekcji możemy mówić również o dezynfekcyjnych wyrobach medycznych czy dezynfekcyjnych produktach leczniczych, jednakże z uwagi na to, że produkty biobójcze (biocydy) stanowią największą grupę produktów stosowanych do dezynfekcji w okresie pandemii, to im został poświęcony niniejszy artykuł.


Pusto wszędzie
Wracając do początku pandemii można stwierdzić, że dostępność produktów biobójczych była ograniczona. Zarejestrowane produkty nie były w stanie zabezpieczyć społeczeństwa przed rosnącym zagrożeniem ze strony SARS-CoV-2 z uwagi na brak wymaganej ilości produktów dezynfekcyjnych na rynku. Zaczęło brakować surowców, m.in. substancji czynnych takich jak etanol, propan-2-ol (izopropanol), gdyż substancje te zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 528/2012 z 22 maja 2012 r. (zwane dalej rozporządzeniem biocydowym) powinny pochodzić od tzw. właściwego dostawcy, znajdującego się na odpowiedniej liście zgodnie z art. 95 ww. rozporządzenia. Przy ograniczonym wolumenie produkcji substancje z tych właściwych źródeł musiały być dostarczane do wszystkich państw UE, i to w zwiększonych nagle ilościach, co spowodowało od razu zastój i kłopoty z dostępnością surowca; nie tylko w Polsce. Z kolei producenci, którzy dysponowali nawet surowcami do produkcji, mieli utrudniony dostęp do opakowań, które rozeszły się błyskawicznie (...)

Czytany 291 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 19 październik 2020 14:43