Zakończenie dotychczasowej działalności w formie kwartalnej

Drodzy Czytelnicy,

z dniem 1 stycznia 2022 roku kończymy wydawanie Kwartalnika Chemicznego: Prawo i Wiedza w formie kwartalnej. Dotyczy to zarówno prenumeraty elektronicznej, jak i drukowanej. Niebawem dostępna będzie możliwość zakupu wydań archiwalnych w wersji drukowanej oraz elektronicznej.

Zespół redakcyjny
Kwartalnik Chemiczny: Prawo i Wiedza

wtorek, 04 maj 2021 08:14

Kontrola zatruć produktami biobójczymi

Napisane przez Natalia Kister


Pobierz załącznik:
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Trwająca już od roku pandemia spowodowała, że zapotrzebowanie na produkty biobójcze, szczególnie do dezynfekcji rąk i dezynfekcji powierzchni, gwałtownie wzrosło. Widać to wyraźnie w statystykach dotyczących liczby zarejestrowanych nowych produktów tego typu. Według stanu na 18 stycznia 2021 r. było zarejestrowanych 7175 produktów biobójczych przeznaczonych do dezynfekcji, z tego 1437 w procedurze tymczasowej. Ogromna podaż, zwiększona częstotliwość stosowania i powszechna dostępność niemal w każdym pomieszczeniu rodzi obawy o bezpieczeństwo użytkowników. Wszak nie są to produkty obojętne, a niewłaściwe ich stosowanie stwarza zagrożenie dla użytkowników.

Użytkowanie produktów biobójczych niezgodnie z instrukcją stosowania i przeznaczeniem oraz oferowanie produktów nieobjętych właściwym pozwoleniem może prowadzić do narażenia zdrowia – w tym do zatruć. Trzeba zatem być świadomym takiego niebezpieczeństwa oraz działań, jakie należy podjąć, jeśli do zatrucia już dojdzie. W szczególności zastosowanie procedury zgłaszania podejrzeń i zatruć produktami biobójczym pozwoli na poprawne i szybkie działanie.

Przepisy i kontrola
Obowiązek kontroli zatruć produktami biobójczymi wynika z przepisów zawartych w ustawie z 9 października 2015 r. o produktach biobójczych (Dz.U. z 2020 r., poz. 24). Artykuły 40–43 tej ustawy określają zadania jednostek odpowiedzialnych za kontrolę zatruć produktami biobójczymi oraz nakładają odpowiedzialność za zgłaszanie takich przypadków. Za kontrolę zatruć produktami biobójczymi w Polsce odpowiedzialne są ośrodki konsultacji i informacji toksykologicznej, zwane w skrócie ośrodkami toksykologicznymi. Ośrodki te działają w systemie pracy ciągłej (24 godziny na dobę przez cały rok), zapewniając konsultacje z lekarzem specjalistą w dziedzinie toksykologii klinicznej w zakresie zatruć produktami biobójczymi. Na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia z 1 lipca 2016 r. w sprawie wykazu ośrodków toksykologicznych odpowiedzialnych za kontrolę zatruć produktami biobójczymi wyodrębnione zostały cztery ośrodki, z podziałem na zasięg terytorialny:

• Pomorskie Centrum Toksykologii w Gdańsku, ul. Kartuska 4/6, 80-104 Gdańsk – ośrodek toksykologiczny właściwy do kontroli zatruć na terenie województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz kujawsko-pomorskiego.
Telefon alarmowy: 58 682 04 04, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

• Pracownia Informacji Toksykologicznej i Analiz Laboratoryjnych Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie, ul. Kopernika 15, 31-501 Kraków – ośrodek toksykologiczny właściwy do kontroli zatruć na terenie województw: małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego oraz świętokrzyskiego.
Telefon alarmowy: 12 411 99 99, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

• Ośrodek Informacji Toksykologicznej Oddział Toksykologii im. dr Wandy Błeńskiej Szpital Miejski im. Franciszka Raszei w Poznaniu, ul. Mickiewicza 2, 60-834 Poznań – ośrodek toksykologiczny właściwy do kontroli zatruć na terenie województw: wielkopolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego oraz opolskiego.
Telefon alarmowy: 61 847 69 46, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Czytany 195 razy