Zakończenie dotychczasowej działalności w formie kwartalnej

Drodzy Czytelnicy,

z dniem 1 stycznia 2022 roku kończymy wydawanie Kwartalnika Chemicznego: Prawo i Wiedza w formie kwartalnej. Dotyczy to zarówno prenumeraty elektronicznej, jak i drukowanej. Niebawem dostępna będzie możliwość zakupu wydań archiwalnych w wersji drukowanej oraz elektronicznej.

Zespół redakcyjny
Kwartalnik Chemiczny: Prawo i Wiedza

środa, 11 kwiecień 2018 09:10

Podobieństwo opakowań leków – problem, który wymaga zrozumienia i porozumienia

Napisane przez Leszek Cichoń


Pobierz załącznik:
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Pod koniec ubiegłego roku portale internetowe zalała fala artykułów, opisujących nieszczęśliwe zdarzenie, związane z pomyłką pracownika apteki podczas wydawania leku, czego bezpośrednim skutkiem było zagrożenie życia małego pacjenta.

Efektem tej nieszczęśliwej pomyłki była petycja do Ministerstwa Zdrowia, przygotowana przez środowisko farmaceutyczne, którego członkiem jestem, w sprawie wprowadzenia wytycznych lub przepisów, mających wyeliminować prawdopodobieństwo takich pomyłek.


Zanim jednak szczegółowo odniosę się do treści ww. petycji, chciałbym przedstawić kilka miejsc i punktów krytycznych na etapie wydawania leków, które do takich tragicznych w skutkach zdarzeń mogą doprowadzić. Pragnę również zaznaczyć, że rozważania i wnioski w artykule są oparte na moim pięcioletnim doświadczeniu w pracy w aptece i siedmioletnim doświadczeniu w pracy w dystrybucji hurtowej leków, gdzie mam kontakt z zagadnieniami rejestracji leków i zarządzaniem procesami.

Pierwszym i najbardziej oczywistym powodem pomyłki jest niestety recepta, w szczególności ta wypisana odręcznie. Wiem, że na szczęście odsetek recept drukowanych się zwiększa (w szczególności w dużych miastach), ale obecnie recepty pisane odręcznie stanowią w dalszym ciągu większość. Oczywiście żaden farmaceuta nie powinien i nie ma prawa wydać leku, jeżeli nie jest na 100% pewny, czy właściwie odczytuje nazwę preparatu i jego dawkę, ale w tym obszarze pomyłki zdarzały się i będą się zdarzać. Niestety, w tej sprawie środowisko lekarskie nie pomaga, a czasami ma się wrażenie, że wprost utrudnia możliwość bezproblemowego przekazania informacji, w tym przypadku nazwy preparatu, jego dawki czy postaci. Poniżej zagadka dla państwa, co autor miał na myśli: adeksa czy aclexa – dwa leki w tej samej dawce, stosowane w zupełnie różnych jednostkach chorobowych.

kw1 2018 obraz01

(fot. Facebook / Farmaceutyczny suchar na dzisiaj / Krzysztof Kamyszek)


Drugą przyczyną sprzyjającą pomyłkom jest samo zarządzanie lekami w aptece, a w szczególności ich przechowywanie, czy to za pierwszym stołem, czy też w magazynach aptecznych. I tak zwyczajowo, ale i zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 18 października 2002 r. w sprawie podstawowych warunków prowadzenia apteki, leki w szczególności przechowuje się:
(…)

Czytany 813 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 09 lipiec 2018 08:31