Zakończenie dotychczasowej działalności w formie kwartalnej

Drodzy Czytelnicy,

z dniem 1 stycznia 2022 roku kończymy wydawanie Kwartalnika Chemicznego: Prawo i Wiedza w formie kwartalnej. Dotyczy to zarówno prenumeraty elektronicznej, jak i drukowanej. Niebawem dostępna będzie możliwość zakupu wydań archiwalnych w wersji drukowanej oraz elektronicznej.

Zespół redakcyjny
Kwartalnik Chemiczny: Prawo i Wiedza

środa, 11 kwiecień 2018 09:32

Gospodarowanie opakowaniami i odpadami opakowaniowymi – zmiany prawne w 2018 roku

Napisane przez Krzysztof Hornicki


Pobierz załącznik:
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Według najczęściej powtarzanych opinii, statystyczny Polak zużywa rocznie około 300 toreb na zakupy z tworzywa sztucznego. Niektóre źródła informują o jeszcze większym wykorzystaniu tych opakowań, sięgającym nawet 500 sztuk w skali roku. Niezależnie od tego, które dane są bliższe prawdy, zużycie „reklamówek” w Polsce jest znacznie wyższe niż średnia unijna, czemu przeciwdziałać mają nowe przepisy prawne, obowiązujące od początku 2018 roku.


Opłata recyklingowa

1 stycznia 2018 roku weszła w życie Ustawa z dnia 12 października 2017 roku o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw. Powyższym aktem prawnym wprowadzona została w Polsce opłata recyklingowa, którą należy pobierać od klientów nabywających w jednostkach handlu detalicznego lub hurtowego tzw. lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego. Nowe uregulowania wprowadzają do krajowego systemu prawnego unijne przepisy, dotyczące zmniejszenia zużycia lekkich plastikowych toreb na zakupy, zawarte w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/720 z 29 kwietnia 2015 roku. Zatem które „reklamówki” zostaną obciążone opłatą recyklingową? Nowa regulacja obejmuje lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego, czyli torby z uchwytami lub bez uchwytów, wykonane z tworzywa sztucznego o grubości materiału poniżej 50 mikrometrów. Zwolnione z opłaty recyklingowej są natomiast wszystkie torby grubsze niż 50 mikrometrów oraz tzw. bardzo lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego, czyli takie, które mają grubość materiału poniżej 15 mikrometrów i jednocześnie są wymagane ze względów higienicznych lub oferowane jako podstawowe opakowanie żywności luzem, gdy pomaga to w zapobieganiu marnowaniu żywności. Ustawa dopuszcza maksymalną stawkę opłaty recyklingowej na poziomie złotówki za sztukę lekkiej torby na zakupy z tworzywa sztucznego, ale jej konkretna wysokość została określona w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 8 grudnia 2017 roku w sprawie stawki opłaty recyklingowej i wynosi 0,20 zł za jedną „reklamówkę”.


Nowy „podatek ekologiczny”?
(…)

Czytany 704 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 09 lipiec 2018 08:33